Pediatrik ortopedik cerrahide kaudal analjezi etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of caudal analgesia effectiveness in pediatric orthopedic surgery
  1. Tez No: 451110
  2. Yazar: ABDULLAH DÜŞMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİTTİN TANER BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde 2010- 2013 yılları arasında pediatrik ortopedi operasyonu geçirmiş olgularda, genel anestezi sonrasında yapılan kaudal bloğun peroperatif ve postoperatif dönemde analjezik etkinliğini ve komplikasyonlarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Ortopedi ve Travmatoloji AD da 2010-2013 yılları arasında pediatrik ortopedik cerrahi geçiren ve kaudal blok uygulanan pediatrik hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Perioperatif takip kayıtlarından periop belirli aralıklardaki hemodinamik (KAH, OAB, SPO2) parametreler kaydedildi. Postoperatif takip kayıtlarından postoperatif 10., 30., 60., 120., 180., 240. dakika hemodinamik veriler ile objektif ağrı skorları (OAS) (Tablo 3.1.), Ramsey sedasyon skorları (RSS) (Tablo 3.2), ilk aneljezik aldığı süre ve ek analjezik alıp almadığı not edildi. Bulgular: Çalışmaya 92 olgu alındı. Olguların 50' si (% 54,3) erkek çocuklardan oluşmaktaydı. Olguların yaş ortalaması 5,6  3,7 yıl, ağırlık ortalamaları 19,2  9,7 kg olarak saptandı. Operasyon süreleri 100.1  94.1 dk. olarak tespit edildi. Olguların 11'inde (%12) yan etki saptandı. Hastaların hiçbirisinde komplikasyon görülmedi. Hastalara ilk analjezi verilme zamanları ortalama olarak 434,2  228,4 dk olarak tespit edildi. İnsizyon, insizyon sonrası 2-5-15-30-45.dk ve son ölçümde KAH değeri indüksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş göstermiştir. Kaudal blok sonrası, cerrahi insizyon, insizyon sonrası 2-5-15-30-45.dak ve son ölçümde Sevofluran (SEV) konsantrasyon değeri kaudal blok öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş göstermiştir. Cerrahi insizyon, insizyonun 30.- 45.dk ve son ölçümde OAB değeri indüksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş göstermiştir. OAS değerleri %91 hastada oldukça düşük kaydedilmiş. Sonuç: Elde ettiğimiz veriler ile yapmış olduğumuz analizlere göre kaudal bloğun başarı oranı yüksek, uygulaması kolay ve komplikasyon oranı düşük bir anestezi tekniği olmakla beraber, umblikus altı cerrahi geçirecek pediatrik hastalarda uzun süreli analjezi sağlayabilecek uygun bir yöntem olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, Ege University Faculty of Medicine, Orthopaedics in 2010- 2013 years of pediatric orthopedic surgery patients who had the caudal block made after general anesthesia, perioperative and we aimed to evaluate retrospectively the analgesic efficacy and complications in the postoperative period. Materials and Methods: The present study examined the Ege University Medical Faculty Orthopaedics and Traumatology in the years 2010-2013 in pediatric orthopedic surgery and pediatric caudal block files of applied retrospectively. perioptic track records of perioperative hemodynamic certain intervals (HR, MAP, SPO2) parameters were recorded. Postoperative follow-up record of postoperative 10th, 30th, 60th, 120th, 180th, 240 minutes objective pain scores and hemodynamic data (OAS) (Table 3.1.), Ramsey Sedation Score (RSS) (Table 3.2), first analgesic take the time and were not receiving the additional analgesic. Results: The study included 92 patients. 50 of the patients' side (54.3%) consisted of boys. The mean age was 5.6 +/- 3.7 years, the average weight was found to be 19.2 +/- 9.7 kg. Operation time min 100.1 +/- 94.1. as detected. In 11 cases (12%) had adverse effects. None of the patients showed no complications. The timing of administration to patients on average were identified as analgesic 434.2 +/- 228.4 min. Incision, after incision 2-5-15-30-45.dk and HR values ​​at the last measurement showed a significant decrease as compared to the previous statistical induction. After caudal block, surgical incision, after incision 2-5-15-30-45. min. and final measurement in Sevoflurane (SEV) showed a statistically significant decrease compared to pre-concentration values ​​of caudal block. Surgical incision, incision 30. 45.min. and showed a statistically significant decrease compared to the last measurement prior to induction of MAP values. OAS rather low values ​​recorded in 91% of patients. Result: Our results based on the analysis we have done with the data caudal block success rate is high, the application is easy and complication rate is low and in pediatric patients scheduled for surgery below the umbilicus it was found to be a suitable method that can provide long-term analgesia.