Serebellopontin köşe tümörlerinde radyocerrahi sonrası yanıt değerlendirmede manyetik rezonans görüntüleme uygulamaları
Magnetic resonance imaging applications for evaluating treatment response after radiosurgery in cerebellopontine angle tumors
  1. Tez No: 451115
  2. Yazar: HALİL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YUSUF ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurosurgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Vestibüler schwannomlu hastalarda radyocerrahi sonrası tedavi yanıtı tümör boyutlarının ölçümü ile değerlendirilir. Ancak radyocerrahi sonrası tedavi yanıtını değerlendirmek için uzun bir zaman aralığı gerekir. Bu çalışmada amacımız vestibüler schwannomlu hastalarda radyocerrahiye bağlı oluşan fonksiyonel değişiklikleri erken dönemde DCE-MRG ve DTG ile tespit etmek ve tedavi yanıtını değerlendirmektir. Radyocerrahi planlanan 12 vestibüler schwannom tanılı hasta tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. gün ve 3. ayda MRG ile değerlendirilmiştir. Bu hastalarda morfolojik görüntülemeye ek olarak DCE-MRG ve DTG sekansları alınmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilmek için iş istasyonuna aktarılmıştır. İş istasyonundaki özel yazılım programları ile perfüzyon ve difüzyon parametreleri hesaplanmıştır. Tümör hacmi ise morfolojik sekanslar kullanılarak hesaplanmıştır. Tedavi sonrası tümör hacmi, perfüzyon ve difüzyon parametreleri tedavi öncesi ile karşılaştırılmıştır. Ortalama tümör hacmi tedavi süresi boyunca anlamlı farklılık göstermemiştir. DCE-MRG ve DTG parametrelerinde radyocerrahi sonrası istatistiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmıştır. Radyocerrahi sonrası 3. ayda Ktrans, iAUC ve ve değerleri azalmış, kep değerlerinde anlamlı fark saptanmamıştır. Radyocerrahi sonrası 1. gün FA değerleri azalmış olup, 3. ayda azalma devam etmiştir. ADC, AD ve RD değerlerinde 1. günde fark görülmemiş, bu değerler 3. ayda artmıştır. DCE-MRG ve DTG, vestibüler schwannomlu hastalarda radyocerrahi sonrası oluşan fonksiyonel değişiklikleri erken dönemde gösterebilen, tedavi yanıtının öngörülmesinde değerli tanı yöntemleridir.
Özet (Çeviri)
The outcome of radiosurgery for vestibular schwannoma is assessed by posttreatment measurement of tumor size. Unfortunately, these changes require a long time interval after radiosurgery. The purpose of this study is to determine the functional changes due to radiosurgery in patients with vestibular schwannoma with DCE-MRI and DTI at early stage and evaluate treatment response. Twelve patients with vestibular schwannoma referred for stereotactic radiosurgery underwent MR examinations before, at the day after and at 3 months following the procedure with a 3T scanner, using morphologic, DCE-MRI and DTI sequences. All data sets were transferred to a workstation for image evaluation. Perfusion and diffusion parameters were calculated by using commercial software programs on the workstation. Tumor volumes were measured from the morphologic sequences. Posttreatment tumor volumes, diffusion and perfusion parameters were compared with pretreatment scans. Mean tumors volume did not change significantly throughout the study period. After radiosurgery both DCE MRI and DTI parameters demonstrated changes. Perfusion parameters remained stable the day after radiosurgery. Although there was no statistically difference found in the kep values, a significant decrease in Ktrans, ve and iAUC values were observed at 3 months post radiosurgery. FA values decreased the day after radiosurgery and the reduction continued through the following 3 months. There was no difference in ADC, AD, and RD values at day 1, and these values increased at 3 months follow-up. In conclusion, DCE-MRI and DTI may show early functional changes after radiosurgery in vestibular schwannomas and may predict treatment response.