Endometriyal hiperplazilerde p16 ve cox-2 ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of p16 and cox-2 expressions in endometrial hyperplasia
- Tez No: 451114
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN ÖZSARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Endometriyal hiperplazilerden, endometriyum kanseri gelişim sürecinde hücre siklusunda rol alan tümör supresör proteinlerden olan p16 ve prostoglandin sentezinin anahtar enzimlerinden olan cox-2 moleküllerinin expresyonlarının araştırılması. Yöntem: Çalışmaya alınan hastalar, Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 2012- 2016 yılları arasında başvuran, çeşitli nedenlerle endometriyal örnekleme yapılan ve endometriyum kanseri nedeniyle opere edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak rastgele seçilmiştir. Çalışma, toplam 3 çalışma grubu ve 1 kontrol grubu olacak şekilde tasarlandı. Retrospektif dosya incelemelerinden veri kayıtları yeterli ve eksiksiz olan, iletişim bilgileri bulunan hastaların dosyaları incelemeye alındı. Çalışmaya dahil edilen hastalara telefonla ulaşılarak çalışma hakkında bilgi verildi, patoloji preparatlarının kullanımı konusunda sözlü onamları alındı. Çalışmadaki gruplar; endometriyal biyopsi sonucunda proliferatif endometriyum saptanan herhangi bir jinekolojik malignitesi olmayan kadınlar (n:30), basit atipisiz endometriyal hiperplazi saptanan herhangi bir jinekolojik malignitesi olmayan kadınlar (n:30), kompleks atipili endometryial hiperplazi saptanan herhangi bir jinekolojik malignitesi olmayan kadınlar (n:30) ve histerektomi sonrası patoloji sonucunda endometrioid tip adenokarsinom saptanan hastalar (n:30) olmak üzere toplam 4 grup olarak tasarlanmıştır. Tüm hastaların patoloji preparatları yeniden değerlendirilmiş, endometriyal doku örneklerinde p16 (INK4a) ve COX- 2 expresyonları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar yaş, BMI, sigara kullanımı, parite, endometriyal kalınlık, patoloji spesmenlerindeki p16 ve cox-2 boyanma düzeyleri açısından incelenmiş ve endometriyum karsinomu saptanan gruptaki hastaların evre ve patolojik gradeleri belirlenmiştir. Cox-2 expresyonları endometriyum karsinomu saptanan hastalarda diğer gruplara göre yüksek olmakla birlikte bu artışın istatiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı. Endometriyum karsinomunda; p16 ve cox-2 expresyonlarında evre ve grade ile korele bir artışın olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Investigation of the expression of p16, a tumor suppressor protein involved in the cell cycle, and cox-2 molecules, key enzymes of prostaglandin synthesis, from endometrial hyperplasia in endometrial cancer development. Method: The patients who were taken to the study were randomly selected from Ege University Obstetrics and Gynecology Clinic between 2012 and 2016 by retrospectively screening files of endometrial sampling and endometrial cancer. Working groups ; women without any gynecologic malignancy and who detected proliferative endometrium (n: 30), atypical endometrial hyperplasia (n:30), complex atypical endometrial hyperplasia (n:30) as a result of endometrial biopsy and endometrioid adenocarcinoma patients diagnosed in the pathology results after hysterectomy (n = 30) was designed to be a total of 4 groups. Pathology preparations of all patients were reassessed and p16 (INK4a) and COX-2 expressions were examined in endometrial tissue specimens. Results: All patients included in the study were examined for age, BMI, smoking, parity, endometrial thickness, p16 and cox-2 staining levels in pathologic specimens and the stage and pathological grades of the patients in the group with endometrial carcinoma were determined. Cox-2 expressions were found to be higher in patients with endometrial carcinoma than in the other groups, but this increase was not statistically significant. Endometrial carcinoma; P16 and cox-2 expressions did not show any increase due to the grade and stage of the carsinoma.