Gamma knife radyocerrahi tedavisinin optik yolaklar üzerine etkisinin araştırılmasında magnetik rezonans görüntüleme uygulamaları
Magnetic resonance imaging applications in evaluating of gamma knife radiosurgery induced effects on optic pathways
- Tez No: 451117
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YUSUF ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurosurgery, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Sellar- parasellar bölgeye radyocerrahi tedavisi alan hasta grubunda optik yolaklarda gamma knife radyocerrahiye bağlı değişiklikleri difüzyon tensör parametreleri ile incelenmesi. Gereç ve yöntem: Sellar ve parasellar kitle tanısı ile gamma knife radyocerrahi amacıyla yönlendirilen 25 hasta tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3.-6. aylarda difüzyon tensör görüntüleme ile değerlendirildi. FA, ADC, E1, E2, E3 haritaları görsel olarak karşılastırmalı değerlendirildi. 3B T1 GRE ve b:0 görüntüler kılavuzluğunda optik sinir, optik radyasyon proksimal –orta ve distal kesimkleri ile kontrol lokalizasyonlarında ADC, E1, E2, E3, AD, RD değerleri ölçüldü. Ölçülen değerler bağımlı gruplarda t testi ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Tedavi sonrası erken dönemde optik sinirlerde tedavi öncesi kontrol grubuna göre FA değerinde azalma, ADC, AD ve RD değerlerinde artma saptandı. Optik radyasyon proksimal kesimlerindeki ölçümlerde her iki tarafta da FA azalırken, ADC artmış, solda ise ek olarak RD de artmıştır. Bilateral optik radyasyon orta, distal kesim lokalizasyonlarında difüzyon parametrelerinde tedavi öncesi ile karşılaşıldığında anlamlı düzeyde farklılık saptanmamıştır. Difüzyon parametrelerinde diğer bölgelere göre anlamlı değişiklik gösteren lokalizasyon optik sinirler olarak tespit edilmiştir. Kitleye verilen total doz ile difüzyon parametre değişimleri arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: Difüzyon tensör görüntüleme stereotaktik radyocerrahiye bağlı optik yolak ve beyaz cevherdeki değişiklikleri erken dönemde tespit edebilen iyi bir görüntüleme yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of study is to investigate radiosurgery induced effects on optic pathway by using DTI parameters in patients with underwent stereotactic radiosurgery to the sellar and parasellar region. Material and method: Twenty five patients referred to Gamma Knife stereotactic radiosurgery for sellar- parasellar tumors, were evaluated by DTI before and at 3 and 6 months following radiosurgery. FA, ADC, E1, E2, E3 maps were visually evaluated. With the reference of 3D T1 GRE and b = 0 images, ADC, E1, E2, E3, AD, RD were calculated over each optic nerve, proximal- middle and distal optic radiations and control localization. Differences values statistically compared by using paired t-test. Results: At early stage of radiosurgery mean FA values of optic nerves were significantly lower, ADC, AD, RD values of optic nerve significantly higher than pre- radiosurgery values. FA values were significantly reduced, ADC significantly increased in bilateral proximal optic radiations, RD increased only in left proxial optic radiations. No significant differences were observed in the DTI parameters of bilateral optic nerves, proximal- middle and distal optic radiations within pre and post radiosurgery group. Changes in DTI parameters on optic nerves were significantly different than other localizations. No significant correlation were found between the mean tumor dose and changes in DTI parameters. Conclusion: Diffusion tensor imaging is a valuable method in evaluating stereotactic radiosurgery induced effects on optic nerve and white matter at early stage.