Pirolilaldehitlerle primer alifatikdiaminlerden bazı makiosiklik moleküllerin sentezi
- Tez No: 45114
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada halkada dört donör azot atomu içeren ve biyolojik aktifliği söz konusu olan bazı makrohalkalı bileşiklerin sentezlenmesi ve bu molekülerin metal komplekslerinin oluşturulması araştırılmıştır. Makrohalkalarm sentezi için 3,4-diformil-2,5-dimetilpirol ile ara ürünü olarak sentezlenen beş diamin türevi reaksiyona sokulmuş ve 1,2- bis(p~klorofenil)-l,2-etilendiamin türevi hariç diğer makrohalkalı bileşikler elde edilerek yapıları spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen makrohalkalı bileşiklerden 5,6,7,14,15,16- hekzahidro-6,7, 1 5, 1 6-tetrafenil- 1,3, 1 0, 1 2-tetrametildipirolo[3,4-f] [3 ',4'- n][l,4,9,12] tetraazasiklohekzadesin ve 5,6,7,14,15, 16-hekzahidro- 6,7,15,16-tetris(m-nitrofenil)-l,3,10,12-tetrametildipirolof3,4-f]r3',4'-nl [1,4,9,12] tetraazasiklohekzadesin molekülleri ile yapılan Cu metali kompleksleri oluşturma çalışmalarından bu moleküllerin kompleks oluşturmadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, synthesis of biologically active macrocyclic molecules which contains four donor nitrogen atoms in the structure were investigated. The possibility of formation of metal complexes of these molecules were searched. 3,4-diformyl-2,5-dimetilepyrrole and the five diamine derivatives which syntehesized as reactives were used for the synthesis of macrocycles. The macrocyclic compounds with the exeption of l,2-bis(p- chlorophenyl)-l,2-etilendiamine derivative were obtained and structures were elucidated by spectroscopic techniquies. The studies on two of the synthesized macrocyclic molecules namely 5, 6, 7, 14, 15, 16-hexahydro-6, 7, 15, 16-tetraphenyl-l,3,10,12- tetramethyldipyrolo [3,4-f][3',4'-n][l,4,9,12] tetraazacyclohexadesin and 5,6,7,14,15,16-hexahydro-6,7,15,16-tetris(m-nitrophenyl)-l,3,10,12- tetramethyldipyrolo [3,4-f] [3',4'-n] ["1,4,9,12] tetraazacyclohexadesin revealed that the formation of Cu complexes of those molecules are not possible.