Çevre kalitesinin koku şeklindeki duyusal göstergesi ve koku kirliliğinin kontrolu
Odour as an aesthetic environmental quality indicator and odour pollution control
  1. Tez No: 45115
  2. Yazar: ÜMRAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
m ÖZET Çevrenin doğal kalitesini, yapısını ve bileşimini değiştiren her türlü madde ve etki kirlilik sayılır. Hava kirliliği, havanın doğal yapısının fiziksel ve kimyasal parametre seviyeleri ve bileşim açısından etkilenmesi ve doğadaki canlı ve cansız varlıklara zarar verecek düzeyde değişime uğramasıdır. Hava kirlenmesi sorunu, birçok gaz kirletici için aynı zamanda koku sorunu anlamına da gelir. Bu çalışmada, genellikle duyu organlarımızla algılayabildiğimiz, fakat bir kısmı için teknolojik algılama ve kontrol yöntemlerinin de var olduğu duyusal ve estetik çevresel kalite faktörlerinden, koku kavramı; algılanması, özellikleri, örneklenmesi, ölçümü, modifikasyonu, kontrolü ve giderilmesi, standartları, sosyo-ekonomik etkileri ve kontrol maliyeti yönleriyle incelenmiş, hoş olmayan (malodor), çevre kirletici addedilen ve koku sorunu yaratan H2S için, Eskişehir yöresinde ATDL (Atmopheric Turbulence Diffusion Laboratory) modeli uygulanarak atık şehir sularından kaynaklanan atmosferik kokunun dağılım durumu belirlenmiştir (Tezcan ve Kara, 1994). Anahtar Kelimeler Koku Koku Kirliliği Kokunun Belirlenmesi Dağılım Modelleri Koku Kontrolü ATDL Modeli
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY All kinds of matter and effect causing a change in the natural quality, structure and composition of the environment are considered pollution.Consequently, air pollution encompasses any change that affects the natural structure and composition of the air with respect to physical and chemical parameters in such a way to cause hazards to both living and non-living species. The problem of air pollution means also odour pollution for most of the gaseous pollutants. In this study, the concept of odour among the sensible and aesthetic environmental quality factors, usually sensed by human sensing organs but also able to be monitored and controlled by some existing technological monitoring and control systems; has been investigated with respect to its sensibility, properties, sampling, measuring, modification, control and removal, standardization, socio-economical effects and cost of control and additionally ambient odour distribution levels originating from urban wastewater discharges by applying ATDL (Atmopheric Turbulence Diffusion Laboratory) model in the vicinity of Eskişehir for the compound of H2S which is a malodourous, pollutant, thus creating odour problems (Tezcan and Kara, 1994). Keywords Odour Odour Pollution Odour Detection.. Dispersion Model Odour Control ATDL Model