OAL İşletmesinde mekanize galerilerde toz kontrolü
- Tez No: 45113
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yeraltı madenciliğinde mekanize kazı türlerinin uygulandığı galerilerde tali havalandırmanın amacı j çalışan personele uygun miktar ve kalitede havanın gönderilmesinin yanın da ortamda oluşan tozun, uzaklaştırılması ve yerinde bastırılmasıdır. Uygulanacak olan tali havalandırma sisteminin doğru ve yerinde seçimi konunun önemli bir parçasıdır. Bu tezde, mekanize galeri açma çalışmalarının yapıldığı Orta Anadolu Linyitleri İşletmesinde (OAL) toz bastırıcılarının da kullanıldığı klasik üfleyici sistemle havalandırma problemlerinin çözümünde yeni bir öneri olarak sunulan kontrollü kısa devre havalandırma (KDH), toz kontrolü açısından karşılaştırılmıştır. Yerinde toz ölçümleri ve gözlemlere dayalı bu çalışmada her iki sistemin birbirlerine karşı üstünlük ve sakıncalarına ilişkin pratik sonuçlar elde edilmiştir. Galeri Açma Makinası (GAM) ile kazı sırasında oluşan tozun bastırılmasında, toz bastırıcı kullanımının etkin bir yöntem olduğu ve verimli kullanımının gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In underground mining, where mechanized excavation Sys tems are applied, the purpose of auxiliary ventilation appe ars as; providing sufficient amount of air for the workers and also in-situ suppresion of dust and subsequent removal of it. Selection of the most appropriate auxiliary ventila - t ion systems comprises the major part of the topic. In this thesis, the conventional blower system, which is currently being used in dedusters in Middle Anatolian Lignite Mine is compared with the new proposal;“Controlled Secircu- lation Ventilation”as far as concept of dust control is concerned. In this study, which depends upon in-sitü dust measure - ment and inspections, practical results were obtained regar ding to the advantages and disadvantages of the both systems. In suppression of dust coming out from the excavation of the tunneling machine, it has been proved that efficient use of dedusters is an effective way of handling dust problems.