Zihinsel yetersizliği olan bireylere serbest zaman becerilerinin küçük grupla öğretiminde video ipucunun etkililiği
The effectiveness of video prompting in small groups teaching of leisure time skills to individuals with intellectual disabilities
  1. Tez No: 451149
  2. Yazar: EVGİN ÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihinsel yetersizliği olan bireylere serbest zaman becerilerinin küçük grupla öğretiminde video ipucunun etkililiğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda bileklik yapma, anahtarlık yapma ve kitap ayracı yapma becerileri zihinsel yetersizliği olan üç bireye hazırlanan video ipucuyla öğretilmiştir. Araştırmaya hafif düzey zihinsel yetersizliği olan 18 yaşlarında üç birey katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri bileklik yapma, anahtarlık yapma ve kitap ayracı yapma becerileridir. Araştırmanın bağımsız değişkeni ise video ipucuyla öğretimdir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden davranışlar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Zihinsel yetersizliği olan bireylerin bileklik yapma, anahtarlık yapma ve kitap ayracı yapma becerilerinin kazandırılmasında video ipucuyla öğretimin kullanımıyla ilgili aile görüşleri de incelenmiştir. Bu araştırmanın bulguları, video ipucuyla öğretimin serbest zaman becerilerinin küçük grupla öğretiminde etkili olduğunu ve öğretim bittikten sonra kazandıkları becerileri koruduklarını, farklı ortam ve kişilere genelleyebildiklerini göstermiştir. Araştırmanın sosyal geçerlik bulguları, video ipucu ile öğretimi yapılan serbest zaman becerilerine yönelik ailelerin görüşlerinin olumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effectiveness of video prompting in small groups teaching of leisure time skills to individuals with intellectual disabilities. For this purpose, the abilities to make wristbands, keyrings and bookmarks were taught with prepared video prompting to three individuals with intellectual disabilities. Three individuals at the age of 18 years old with mild intellectual disorder participated in the study. The dependent variables of the research are the skills of making wristbands, making keyrings, and making bookmarks. The independent variable of the research is video-assisted teaching. In the research, instead of single-subject research methods was used inter-behavioral multiple interrogation model. Opinions of the families on the use of video tips in acquiring the skills to make wristbands, keychains, and bookmarks of individuals with intellectual disabilities have also been examined. The results of this research showed that video-prompting teaching is effective in small groups teaching of leisure time skills, and that they are able to keep the obtained skills after the end of teaching period and generalize them to different environments and persons. Results of social validity of the research showed that the opinions of the families on the video-prompting free time skills teaching were positive.