Ortaokul öğrencilerinin müzik beğeni ve dinleme tercihlerinin incelenmesi: Diyarbakır/ Hani örneği
Investigations on the music and listening preferences of secondary school students: Diyarbakir/Hani̇ example
  1. Tez No: 451150
  2. Yazar: CEREN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERKAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin müzik beğenilerini cinsiyet değişkenine göre incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, uzman görüşleri aracılığıyla, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır Hani ilçesinde MEB'e bağlı genel müzik eğitimi veren, rastgele seçilen 4 ortaokulda okulunda 5,6,7 ve 8. Sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 301 öğrenciye uygulanmak üzere 'Müzik Beğeni ve Tercihi' anket hazırlanmıştır. Bu anketten elde edilen veriler aracılığıyla, Hani ilçesinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin farklı müzik türlerine ilişkin tercihleri cinsiyet, müzik dinlerken kullandıkları kitle iletişim araçları değişkenlerine göre belirlenmeye çalışılmıştır. Katılımcılara uygulanan anketler sonucu elde edilen veriler, kodlanarak bilgisayar ortamına aktarılmış, bilgisayar ortamına aktarılan bu veriler SPSS 18 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulguların yorumlanmasında frekans, yüzde, testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin arabesk müzikleri tercih ettikleri sonucuna ulaşılmış ve ulaşılan sonuçlar doğrultusunda çeşitli öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research, Examine the music enjoyment of middle school students according to the variables such as sex . For this purpose, through expert opinions, a total of 301 students who are studying at 5th, 6th, 7th and 8th grade levels in four randomly chosen schools of secondary education, which provide general music education in the province of Diyarbakır Hani in 2012-2013 academic year, Music Rating and Preference 'questionnaire prepared Through the data obtained from this questionnaire the middle school students who are educated in Hani is tried to determine according to variables preferences regarding different musical genres, gender, mass media that they listen to music. Questionnaires applied to the participant are the result of the obtained data, is computerised by coding and this data transferred to the computer environment is analyzes by using SPSS 18 programs.Percentage, tests were used in interpreting the findings obtained from the research. As a result of the research, students reached the result of choosing arabesque music and various suggestions are arranged in the direction of the achieved results.