İşbirlikli öğrenme jigsaw yöntemi ile yapılan laboratuar etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin yaşamımızdaki elektrik ünitesindeki başarılarına etkisi
The effects of laboratory activities through cooperative learning jigsaw method on the achievements of middle school students at the unit of the electricity in our lives
  1. Tez No: 451161
  2. Yazar: FAHRETTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAMAN KARAÇÖP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, işbirlikli öğrenme jigsaw yöntemi ile yapılan laboratuar etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin yaşamımızdaki elektrik ünitesindeki başarılarına etkisini tespit etmektir. Ayrıca çalışmada İşbirlikli öğrenme jigsaw yöntemi ve geleneksel öğretim yöntemleriyle yapılan laboratuar etkinliklerinin öğrencilerin fen ve teknoloji dersine karşı tutumları ve bilgilerin kalıcılığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin işbirlikli öğrenme Jigsaw yöntemi ile yapılan laboratuar etkinliklerine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın örneklemi bir devlet ortaokulunun iki 7. sınıfında öğrenim gören 50 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma deneysel desenlerden ön-test son-test kontrol gruplu desene göre yürütülmüştür. Araştırmaya katılan iki sınıftaki öğrencilerden biri işbirlikli öğrenme jigsaw yönteminin uygulandığı deney grubuna, diğeri ise geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma sürecinde deney ve kontrol gruplarına ön bilgi testi, akademik başarı testi, fen bilimleri dersi tutum ölçeği uygulanmıştır. Ek olarak sadece deney grubu öğrencilerine Jigsaw görüş ölçeği (JGÖ) uygulanmıştır. Elde edilen verilere ait tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış ve nicel verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Sadece öğretim sonunda deney grubuna uygulanan JGÖ'den elde edilen verilere ait frekans ve yüzde değerleri hesaplanarak değerlendirme yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, uygulamadan önce araştırma gruplarının yaşamımızdaki elektrik ünitesindeki konulara ilişkin ön bilgi düzeylerinin benzer olduğunu göstermiştir. Deneysel uygulama sonucunda elde edilen bulgulardan işbirlikli öğrenme jigsaw yöntemi ile yapılan öğretim geleneksel öğrenme yöntemine göre öğrencilerin yaşamımızdaki elektrik ünitesindeki akademik başarılarını artırmada, bilgilerin kalıcılığını sağlamada ve fen bilimleri derslerine yönelik tutumlarını geliştirmede daha etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte İşbirlikli öğrenme jigsaw yönteminin uygulandığı deney grubundaki uygulamalara katılan öğrencilerin yapılan uygulamaya ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, jigsaw yönteminin fen bilimleri dersinin farklı konularında uzun süreli uygulamalarının yapılarak öğrencilerin akademik başarıları yanında duyuşsal özelliklerinin gelişimine de katkı sağlanabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the current study is to determine the effects of laboratory activities through cooperative learning jigsaw method on the achievements of middle school students at the unit of 'The Electricity in our Lives'. Moreover, the effects of laboratory activities through cooperative learning jigsaw method and the traditional teaching methods on the attitudes of students towards the science and technology course and the retention of the knowledge were investigated. It was also targeted to find out the opinions of learners regarding the laboratory activities carried out via the cooperative learning Jigsaw method. The sampling of the study consisted of 50 students attending 7th grade of a state lower secondary school. Pre-test post-test control group design out of experimental research designs was used for the study. One of the classes was assigned as the experimental group which practiced the cooperative learning jigsaw method, and the other class practicing the traditional teaching method was determined as the control group. Throughout the procedure, prior knowledge test, academic achievement test, and science attitude test were administered to the experimental and control groups. Jigsaw opinion questionnaire (JOQ) was also used for the students in the experimental group. Descriptive statistics of the relevant data were computed, and independent samples t-test was used to compare the quantitative data. Frequencies and percentages of the findings of the JOQ administered to the experimental group were computed and evaluated. The findings of the study revealed that prior knowledge of the research groups about the contents in the unit of the electricity in our lives was similar to each other before the treatment. It was also found that teaching through cooperative learning jigsaw method was more effective than traditional teaching methods in enhancing the student achievement in the unit of the electricity in our lives, ensuring the retention of the knowledge and developing their attitudes towards science courses. Also, the students participating in the treatment with the cooperative learning jigsaw method had positive opinions about the treatment procedure. According to the findings of the study, it was suggested that using jigsaw method at different subjects of science courses in a long-term process would contribute to the students' development of affective characteristics along with the academic achievements.