Sarıcakaya granitlerinin fiziko-mekanik özellikleri ve değerlendirilebilirliği
The Physical-mechanical properties and usefullness of Sarıcakaya's granites
  1. Tez No: 45117
  2. Yazar: ERCAN EMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Sancakaya altere olmuş pembe granitlerinin döşeme kaplama plağı üretiminde agrega olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi ile ilgilidir. Granit agregası, araziden getirilen kayaç örneklerinin kırılması ile elde edilmiştir. Farklı tane boylarının karıştırılın asıyla ideal granülometriler oluşturulmuştur. Farklı granülometrili agregaların kullanılmasıyla farklı beton dökümleri yapılmıştır. Sonuç olarak, 0/4 mm granülometrili döküm en iyi sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is concerned with the determination of possible use of Sancakaya altered pink colored granites as aggregate in terrazo production. This granite aggregate was obtained by crushing rock samples which were taken from the field. Having been mixed different partical sizes, the ideal granulometers were occured. By using different granulometric aggregates different concretes were casted. Finally, 0/4 mm granulometric mould gave the best result.