Sarıkaya yöresi altere granitlerinden feldspatin kazanımı
Recovery of feldspar from altered granites of Sarıcakaya Region
  1. Tez No: 84489
  2. Yazar: Y. HAKAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÖTEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada Eskişehir-Sarıcakaya Bölgesi altere granitlerinden, feldspat cevherinin manyetik ayırma ve flotasyon yoluyla zenginleştirilmesi araştırılmıştır. Cevherin kimyasal kompozisyonu; % 73.54 Si02, % 1.73 Fe203 %3.67K20, %3.56Na20 % 15.11 A1203, %1.23CaO, % 0.32 MgO, % 0. 1 6 Tİ02 olarak belirlenmiştir. Manyetik ayırma ve flotasyon sonucu üretilen feldspat konsantresinin kimyasal analizi ise şu şekildedir; %75.48 Si02, % 14.79 A1203, %0.20 Fe203, %4.25 K20, %4.35 Na20 ve eser halde CaO, MgO, Ti02 içermektedir. Kazanılan feldspat konsantresi, seramik sektörünün istediği özellikleri karşılamaktadır. Bununla birlikte, artık kuvars cam sektöründe kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Bu çalışmada, prensip olarak, manyetik ayırma ve flotasyon yöntemi ile ana ürün feldspat konsantresi ve yan ürün olarak kuvars konsantresi elde edilerek ülke ekonomisine katkıda bulunabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmaların bir sonucu olarak, düşük tenörlü feldspatların ekonomik olarak zenginleştirme yöntemi belirlenerek, Eskişehir-Sarıcakaya altere granitlerinin ülke ekonomisinde değerlendirilmesi gündeme gelebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to investigate the possibilty of production of feldspar from the althered granite of Eskişehir-Sancakaya District by magnetic separation and flotation. Chemical analysis of the sample was as fallows, 73.54% Si02, 1.73% Fe203, 3.67% K20, 3.56% Na20, 1.23%CaO,15.11%Al203, 0.32% MgO and 0.16% Ti02. After the magnetic separation and flotation, the chemical composition of feldspar concantrate is as fallows; 75.48% Si02, 14.79% A1203, 0.20% Fe203, 4.25% K20, 4.35% Na20 and trace amount of CaO, MgO and Ti02. The feldspar concantrate met the specifications required in ceramic industry. In this study, principally, it's thought that beneficiation from main product of alkaline feldspar concentrate and by-product of quartz tailing would provide great profit in the country, with magnetic separation and flotation methods. As a result of these studies, economical type low-grade feldspar concentration and benefication of Eskişehir-Sancakaya althered granite must be investigated.