Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan Urfalı gaziler
Veterans who participated in Cyprus Peace Operation from Urfa
- Tez No: 451175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLŞAH ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan Urfalı gazileri ele almaktadır. Urfa'dan Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan gazileri tespit etmek ve bu gazilerin harekâta dair izlenimlerini aktarmak amaçlanmaktadır. 24 gazi ile röportaj yapılarak, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın Urfa'ya ve bu gazilere etkileri belirlenmiştir. Araştırma, Kıbrıs Barış Harekâtı'na Urfa'dan 576 gazi katıldığını göstermiştir. Bazı gazilerin harekât esnasında günlerce iaşe sıkıntısı çektikleri, bazılarının ise şiddetli çatışmalardan dolayı halen fiziksel ve psikolojik olarak bu çatışmalardan etkilendikleri tespit edilmiştir. Askerlerin göstermiş oldukları başarılarından dolayı“Muharip Gazi”unvanını almaya layık görüldükleri gösterilmiştir. Harekât öncesi ve esnasında Urfa halkının adadaki Türk halkına maddi yardım sağlamak amacıyla komiteler kurduğu, Rumların adadaki olumsuz faaliyetlerine karşı Urfa'da mitingler yapıldığı, Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi harekât esnasında şehit olan Albay İbrahim Oğlanoğlu'nun isminin Urfa'da bir caddeye verildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the veterans who participated in Cyprus Peace Operation from Urfa. It aims to identify the veterans who took part in Cyprus Peace Operation and to reveal the operation-related impressions of these veterans. The interviews with 24 veterans have been carried out in order to verify the effects of Cyprus Peace Operation on Urfa and on the veterans. The research has showed that 576 veterans participated in Cyprus Peace Operation from Urfa. It has been found that some veterans had subsistence difficulties for days during the operation and that the others still have the physical and psychological effects of the violent conflicts. It has indicated that the soldiers were granted the title of“Warrior Veteran”on account of their successes. It has been underlined that before and during the operation, the people of Urfa established committees to provide financial support to the Turkish people on the island, and that demonstrations were held in Urfa against the negative activities of the Greek Cypriots, and that as in the most places of Turkey, the name of Colonel Ibrahim Oglanoglu who had been killed during the operation was given to a street in Urfa.