Lokal Anestezi altında mikrolaparoskopik tubal sterilizasyon ile konvansiyonel laparoskopik tubal sterilizasyonun postoperatif ağrı ve over fonksiyonu açısından karşılaştırılması
Comparison of postoperative pain and over function of conventional laparoscopic tubal sterilization with microlaparoscopic tubal sterilization under local anesthesia
  1. Tez No: 451176
  2. Yazar: MESUT POLAT
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET SEÇKİN ÖNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, lokal anestezi altında yapılan mikroskopik laparoskopik tubal sterilizasyon sonrası ağrı durumu ve over fonksiyonun, genel anestezi altında yapılan konvansiyonel laparoskopik tubal sterilizasyon sonrası ağrı durumu ve over fonksiyonunun karşılaştırılması amaçlanmıştır. Mart 2003 ve Ocak 2004 tarihleri arasında, 100 kadın hastaya laparoskopik tubal sterilizasyon uygulanmıştır. Hastaların ortalama yaşı 36.5 idi. hastalar eşit ve prospektif olarak iki gruba ayrılmıştır: Mikrolaparoskopi (Grup I) ve konvansiyonel laparoskopi (Grup II). Veres iğnesi ile oluşturulan pnömoperitoneum sonrası mikrolaparoskopik tubal sterilizasyon için 1.7 mmlik bir mikroteleskop ve 2 adet suprapubik bilateral 2 mmlik trokar kullanıldı, konvansiyonelde 10 mmlik teleskop ve bilateral 2 adet suprapubik 5 mmlik trokarlar kullanıldı. Tüpler cornual bölgenin 2-3 cm distalinden bipolar koter ile ligate edildi ve kesici forsepsle kesildi. Postoperatif 2-4 saat takip edilip tamamı aynı gün taburcu edildi. Postoperatif 1. saat ağrı seviyesi görsel analog skalası (visual analog scale-VAS) kullanılarak 1 ile 10 arası değerlendirildi. Over fonksiyonları preoperatif ve postoperatif 3. ayda hormon profili (FSH, LH, E2 ve Progesteron ) her iki grupta kaydedildi. FSH,LH ve E2 siklusun3-5 günler arası Progesteron ise 21-23. Günler arası değerlendirildi Gruplar arası yaş, vücut kitle indexi ve eğitim durumu karşılaştırılabilir düzeydeydi. Grup I, postoperatif 30. dakikada (p=0.024) ve 1.saatte (p=0.0.38) daha düşük VAS ağrı skorlamasına sahipken, 24.saatte (p=0.655) ve 48.saatte (p=0.988) gruplar arası farklılık saptanmadı. Grup I'deki hiçbir hastaya ek postoperatif analjezik ilaca gerek duyulmazken, Grup II'deki hastaların %12sinin ağrı durumu ek analjezik doz gerektirdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to compare pain status and ovarian function after microscopic laparoscopic tubal sterilisation and pain status and ovarian function after conventional laparoscopic surgery. Between March 2003 and January 2004, 100 women were laparoscopically tubal sterilized. Mean age was 36.5 and patients were divided equally and prospectively into two groups: microlaparoscopy (Group I) and conventional laparoscopy (Group II). After initiating pneumoperitoneum with Veress needle, for microlaparoscopic surgery a microtelescope and 2 suprapubically bilateral 2 mm trochars were used, and for conventional laparoscopy 10 mm telescope and 2 suprapubically 5 mm trochars were used. Tubes were ligated with bipolar cautery and cut with cutting forceps from the 2-3 cm distally of cornual area. After 2-4 hours hospitalization, all of the patients were discharged same day. Pain status at postoperative 1st hour was evaluated with Visual Analog Scale (VAS). Ovarian functions were evaluated with the hormonal profile including FSH, LH, E2 and progesterone, preoperatively and postoperative 3rd month. FSH, LH, E2 were taken at the 3-5th days of cycle and the progesterone was taken at the 21-23rd days of cycle. Age, body mass index and educational status were comparable between groups. As Group I had lower VAS pain scores postoperative 30 minutes (p=0.024) and 1st hour (p=0.038), there was no difference between groups at 24th hours (p=0.655) and 48th hours (p=0.988). While none of the patients in Group I needed additional postoperative analgesic drugs, 12% of the patients in Group II required additional analgesia.