Yabancı uyruklu öğrencilerin vatandaşlık algılarına sosyal bilgiler dersinin etkisi: Tokat ili örneği
The effect of teaching social science on citizenship sense for foreign national students:Tokat sample
- Tez No: 451179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sosyal bilgiler dersi insanlara birtakım becerilerin ve kavramların kazandırılmasın da çeşitli bilim dalları ile etkileşim halindedir. Bunlardan bir tanesi de vatandaşlık eğitimidir. Vatandaşlık eğitimini incelediğimiz de günümüz demokrasilerde etkili vatandaşlık eğitimi ön plana çıktığı görülmektedir. Kültürler arasında etkileşim sayesinde vatandaşlık bilincinin kazandırılmasında ortak noktaların olduğu anlaşılmaktadır. Bunlar: farklılıklara saygı duyma, empati kurma, küreselleşme ve işbirliği, birlik ve beraberlik, dayanışma, kimlik duygusu gibi kavram ve konulardır. Bu çalışmanın amacı sosyal bilgiler dersini almış veya almakta olan yabancı uyruklu öğrencilerin vatandaşlık eğitimindeki rolünü belirlemektir. Bu amaçla 14 yabancı uyruklu öğrencinin görüşüne başvurulmuştur. Çalışmanın biçimi, nitel araştırma yöntemlerinden olan olgubilim/fenomoloji araştırma modelidir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yönteminden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada yer alan bulgu sonuçlarında; çalışma grubunda yer alan öğrenciler hak ve sorumluluklarını bilen, başkalarının haklarına saygılı, sorumluk sahibi ve vatan sevgisi gibi konuların üzerinde durarak vatandaşlık eğitiminin bu değerleri kazandırma da büyük katkı sağlayacağını belirtmişlerdir. Katılımcıların görüşleri incelendiğinde, etkili bir şekilde kazandırılan vatandaşlık bilinci, insanlar arasındaki etkileşimin önemini vurgulayarak, bireylerin başka insanları, kültürleri, çevreleri, sorunları tanımalarına olanak sağlar. İyi kazandırılmış vatandaşlık bilinci yaşanılan çevreye aidiyet duygusuyla öğrencinin bağlanmasını sağlarken, çevresine daha duyarlı, sorumlu bir vatandaş olmanın yolunu açtığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social Science is interacting with variousbranches of science in acquiring some skills and concepts to people. One of them is citizenship education as well. When we analyze citizenship education, it is seen that effective citizenship education has become the foreground in today's democracies. It is understood that there are commonpoints in acquiring citizenship consciousness thanks to the interaction among the cultures. These include concepts and subjects like respect for differences, empathy, globalization and cooperation, unity and solidarity, cooperation and sense of identity. The aim of this study is to determine the role of foreign students who have taken and are taking the course of SocialStudies in citizenship education. For this purpose, 14 foreign national students were consulted for their opinions. The way of working is the research model of phenomenology being one of the qualitative research methods. Snowballsampling method in purposeful sampling method wasused in determining the participants. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used to collect the data. In the findings of the study; The students in the working group stated that citizenship education will make a great contribution in acquiring these values by emphasizing the rights and responsibilities of the students, respecting the rights of others, responsibility and patriotism. When the opinions of participants are examined, citizenship awareness, which is gained effectively, allows individuals to identify other people, cultures, environment, problems by emphasizing the importance of interaction between people. While acquired the conciousness of citizenship connects to the students with their sense of belonging to their environment,it resulted that it leads a way to be more sensitive to the environment and a responsible citizen.