Antalya pil fabrikası yerleşkesinin yapım teknolojileri ve mimari özelliklerinin değerlendirilmesi
Evalution of construction technologies and architectural features of Antalya battery factory campus
  1. Tez No: 911352
  2. Yazar: NAZLI ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
1960'lı yıllarda Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretim tesisleri kurulmaya başlanmıştır. Bunlardan biri olan MKE Antalya Pil Fabrikası Yerleşkesi, 1974 yılında Antalya'da kurulmuştur. Cumhuriyet Dönemi'ne ait birçok yapının yıkıldığı ve diğerlerinin de özgün niteliklerini kaybettiği bir dönemde, Antalya Pil Fabrikası Yerleşkesi dikkate değer bir yenilik örneği olarak öne çıkmaktadır. Modern mimarinin kent düzeyinde somutlaştığı bir alan, işçilerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı bir merkezdir. Aynı zamanda yeniden yapılanan üretim ve tüketim ilişkilerine uyum sağlayan bir yerleşim yeri olarak tasarlanan kampüs çağdaş sosyal alanlara da sahiptir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı Antalya Pil Fabrikası Yerleşkesi' nin mimari özelliklerini incelemek, döneminin yapım teknolojilerini değerlendirmektir. Araştırma yöntemi olarak vaka çalışması yöntemi kullanılmış olup Devlet Arşivlerinde ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Arşivinde araştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarının günümüzde işlevini sürdürmeyen Antalya Pil Fabrikası Yerleşkesi' nin mimari ve yapısal özelliklerinin literatürde yer almasına katkı sunacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 1960s, production facilities were established in various regions of Turkey by the Machinery and Chemical Industry (MKE) to address industrial deficiencies. One of these, the MKE Antalya Battery Factory Campus, was founded in Antalya in 1974. During a period when many buildings from the Republican Era were demolished or lost their original characteristics, the Antalya Battery Factory Campus stands out as a noteworthy example of innovation. It is a space where modern architecture is realized at an urban level, serving as a center where all the needs of the workers are met. Additionally, the campus, designed as a settlement that adapts to the restructured production and consumption relationships, includes contemporary social areas. Therefore, the aim of this study is to examine the architectural features of the Antalya Battery Factory Campus and evaluate the construction technologies of its era. The case study method was used as the research method, with investigations conducted in the State Archives and the Machinery and Chemical Industry Archives. It is expected that the results of this study will contribute to the literature by documenting the architectural and structural features of the Antalya Battery Factory Campus, which is no longer in operation today.