Sürekli akışlı dolgulu kolon reaktöründe kobalt III asetat elektrosentezinin deneysel optimizasyonu
  1. Tez No: 45122
  2. Yazar: BELGİN KARABACAKOĞLU ALKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTAN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel açıdan önemli bir yükseltgen ve katalizör olan kobalt (IH) asetatın, sürekli proseste iki kutuplu dolgulu bir elektrokimyasal reaktörde yapılan sentezinde çalışma koşullarının deneysel optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada, optimizasyon yöntemi olarak etkin ve deneysel çalışmalara uygun olan“Simpleks”yöntemi kullanılmıştır. Amaç fonksiyonu olarak seçilen kimyasal dönüşüm oranı, elektrokimyasal verim parametreleri de gözönüne alınarak belirlenen optimum koşullarda %53 olarak bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER kobalt (III) asetat kobalt bileşikleri elektrokimyasal yükseltgeme elektrosentez optimizasyon
Özet (Çeviri)
In this investigation, the optimization of experimental conditions for the electrochemical generation of cobalt (HI) acetate, which is an important oxiding agent and catalyst used in industry, in a continuous bipolar packed bed reactor was carried out. In this study, the simplex experimental optimization, an effective and convenient optimization method, was used. The chemical conversion ratio, the aim function, by taking into account of the electrochemical efficiency parameters, has been 53%.KEY WORDS cobalt (III) acetate cobalt compounds electrochemical oxidation electrosynthesis optimization