Sürekli akışlı iki kutuplu dolgulu ve damlamalı elektrokimyasal kolon reaktörlerinde kobalt(III) asetat sentezinin deneysel optimizasyonu
Experimental optimization of cobalt(III) acetate synthesis in bipolar packed-bed and trickle-bed electrochemical flow reactors
  1. Tez No: 96906
  2. Yazar: MELTEM BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Elektrokimyasal prosesler, normal sıcaklık ve basınçta yüksek madde ve enerji verimi sağlarken, tehlikesiz ve az miktarda atık madde oluşturması nedeniyle çevre sağlığı açısından da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, endüstride pek çok alanda yükseltgen ve katalizör olarak kullanılan kobalt(III) asetatın elektrokimyasal sentezi yapılmıştır. Bu amaçla, çapı 3.4 cm ve besleme elektrotları arası mesafe 18 cm olan iki kutuplu dolgulu bir reaktörün tasarımı yapılmış ve bu reaktörün akış koşullarına bağlı olarak dolgulu ve damlamalı proseslerde kullanılmasıyla kobalt(III) asetatın verimi üzerine etkileri incelenmiş ve çalışma koşullarının deneysel optimizasyonu yapılmıştır. Sonuçta, akım verimi, hacim-zaman verimi ve enerji tüketimi gibi elektrokimyasal verim parametreleri de dikkate alınarak dolgulu proseste %61.78, damlamalı proseste ise %36.39' luk bir verimle kobalt(III) asetat sentezi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, reaktörden alınan ve %61.78 kobalt(III) asetat içeren çözeltinin toluen ile reaksiyonu sonucu endüstride boya, ilaç ve yiyecek koruyucuları üretiminde önemli bir yeri olan benzoik asit sentezi yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Kobalt(III) asetat Elektrokimyasal sentez Dolgulu yatak elektrot hücresi Damlamalı yatak elektrot hücresi Reaktör tasarımı Optimizasyon Benzoik asit
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the electrochemical processes provide high material and energy efficiency under normal temperature and pressure they are having increased importance because of producing a little amount of wastes and also in view of enviremental health. In this study, Co(III) acetate, which is widely used as an oxidant and catalyst in industry, was electrosynthesized. For this purpose, a bipolar packed-bed reactor, having a diameter of 3.4 cm and a distance between the feeder electrodes of 18 cm, was designed and used in flooded and trickle processes due to flow conditions and also investigated on the effect of Co(III) acetate yield, and the experimental optimization of the reaction variables was done. As a result Co(III) acetate was synthesized in packed-bed and trickle-bed processes with the yields of %61.78 and %36.39 respectively, regarding such as current efficiency, space-time yield and energy consumption. Furthermore, benzoic acid, having an industrial importance in paint, drug and food protective materials production, was also electrosynthesized with a reaction between toluene and solution containing %61.78 Co(III) acetate. KEY WORDS Cobalt(III) acetate Electrochemical synthesis Packed-bed electrode cell Trickle-bed electrode cell Reactor design Optimization Benzoic acid