Akustik özellikleri yardımıyla kayaçların mekanik dayanımlarının kestirimi
Determination of mechanical properties of rocks by acustic properties
- Tez No: 45123
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METE GÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
IV ÖZET Madencilik faaliyetlerinde kayaçların mekanik dayanımlarının bilin mesi proje ve tasarım aşamalarında büyük önem taşımaktadır. Kayacın me kanik dayanımını temsil eden en yaygın büyüklükler tek eksenli basınç da yanımı ve çekme dayanımı olmaktadır. Bu büyüklükler laboratuvarda ölçü- lebildiği gibi, dolaylı deney yöntemleriyle de hesaplanabilmektedir. Bu çalışmada, kayaçların akustik özelliklerinden yararlanarak meka nik dayanımların kestirimi konusunda çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla o- luşturulan bir akustik deney seti yardımıyla farklı türdeki kayaçlara ait akus tik özellikler (Frekans, Sıfır Geçiş Oranı, Enerji Şiddeti) ölçülmüş ve bu ka yaçlara ait mekanik dayanım özellikleriyle (Tek Eksenli Basınç Dayanımı, Çekme Dayanımı) olan ilişkileri araştırılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinden, bu çalışmada kullanılan akustik özellikler ile kayaçların mekanik dayanımları arasında istatistiksel anlamda geçerli ilişkilerin kurulamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Mechanical strength parameters of rocks are widely used in various fields of mining for design and project purposes. Uniaxial compressive strength and tensile strength are the most commonly adopted strength parameters in rock mechanics. These parameters can be determined in the laboratory under given standard test procedures, or can be predicted by means of indirect testing methods. In this work, it was attempted to predict the mechanical strength values of rocks by using some accustical properties. Of the accustical properties frequency, zero crossing ratio and energy intensity of various rocks have been measured in the laboratory. Also, uniaxial compressive strength and tensile strength of these rocks have been determined. Finally, the relationships between accustical properties and mechanical strength properties have been investigated. The results of the investigation indicates that no meaningful correlations can be established between the mechanical properties of the tested rocks and the employed accustical properties.