Chiari malformasyonu nedeniyle opere olan hastaların preoperatif ve postoperatif bos akım mr sonuçları ile değerlendirilmesi
Evaluation of the patients who have operated due to chiari malformation within the scope o preoperative and postoperative bos mr results
  1. Tez No: 451220
  2. Yazar: MUSTAFA ÇIKILI
  3. Danışmanlar: DR. YURDAL GEZERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Foramen magnum dekompresyonu ve duraplasti siringomyeli eşlik eden ve etmeyen Chiari 1 malformasyonları için güvenli ve etkili bir cerrahi yöntemdir. Dekompresif cerrahi dramatik bir şekilde beyin sapı basısı bulgularını azaltmış ve siringomyeli'ye bağlı semptomları iyileştirmiş veya stabilize etmiştir. Bizim çalışmamızda; hasta seçiminde klinik ve radyolojik açıdan değerlendiriliğinde, Foramen magnum BOS akım MRG tetkiki tüm Chiari 1 malformasyonları için preoperatif ve postoperatif dönemde yapılması gereken tetkik olup cerrahi sonrasında operasyonun etkinliğini saptamada önemli bir tetkiktir. Foramen magnum dekompresyonuna duraplasti eklenmesiyle bütün hastalarda yeni sisterna magna oluşumu gözlenmiştir. Duraplasti foramen magnum posteriorda BOS geçişini artırarak siringomyelide rezolüsyona yol açabilir. Bizim çalışmamızda Chiari 1 malformasyonlu olguların cerrahi tedaviden fayda görüp görmedikleri klinik muyenelerinin yanında foramen magnum BOS akım MRG tetkikiyle değerlendirilmiştir. Bu bulgulara yönelik daha büyük serilerde çalışmalar yapılarak Chiari 1 malformasyonlu hastaların cerrahi endikasyonu için kullanılması gereken bir tetkiktir.
Özet (Çeviri)
Foramen magnum decompression and duraplasty are a safe and effective surgical method for Chiari 1 malformations which are accompanied or not accompanied by siringomiyelia. Decompressive surgery has decreased the brain stem impression findings, and improved or stabilized the symptoms associated with siringomiyelia. In our study, while the patients are selected clinical and radiological aspects, Foramen magnum BOS current MRG examination, which is absolutely necessary in preoperative and postoperative periods for all Chiari malformations, is an important examination in determining the efficacy of the operation. A new formation of cysterna magna has been observed in all the patients by attaching duraplasty to Foramen magnum decompression. Duraplasty may cause the resolution in siringomiyelia by increasing BOS passing in Foramen magnum posterior. In our study, whether or not the patients suffering from Chiari 1 malformation have taken advantage of such surgical treatment has been evaluated through Foreman magnum BOS current MRG evaluation as well as clinical assessments. More comprehensive researches must be made within the scope of these findings, which should be an essential investigation to be used for the surgical indication of the patients suffering from Chiari 1 malformation.