Chiari tip 1 malformasyonunda operasyon öncesi ve sonrası servikal sagittal parametrelerdeki değişimler ve klinik sonuçlar üzerindeki etkisinin incelenmesi
Preoperative postoperative changes of cervicalsagittal parameters in chiari type 1malformation and investigation of the effectson clinical results
  1. Tez No: 688747
  2. Yazar: AYKUT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EROL ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Chiari tip I malformasyonu (CMI), beyin sapı ve serebelluma ait yapıların servikal spinal kanala doğru yer değiştirmesi ile özgü bir doğumsal anomalidir. Cerrahisindeki amaç posterior fossa dekompresyonu ile beyin sapındaki baskıyı ortadan kaldırmak ve normal beyin omurilik sıvısı (BOS) geçişini sağlamaktır. Bu hastalarda mevcut olan kranioservikal bileşke patolojisine ek olarak servikal sagittal balans (SSB) bozuklukları da olabileceği öngörülebilmektedir. SSB değişikliklerinin anlaşılması için servikal omurga biyomekaniğini ve sagittal düzlemdeki dengeyi oluşturan parametreleri iyi anlamak gereklidir. Bu çalışmada, CMI hastalarının SSB parametrelerinin normal popülasyonla karşılaştırılması, bu hastalardaki SSB parametrelerinin preoperatif, postoperatif ve uzun dönem takiplerindeki değişimlerin incelenmesi ve hastaların klinik iyileşme durumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde 2013-2020 yılları arasında CMI nedeniyle opere edilen 40 hasta ile aynı sayıda ve aynı yaş dağılımında sağlıklı kontrol grubunun 12 farklı SSB parametresi -servikal cobb açısı(COBB), Harrison posterior tanjant metodu(HAR), sagittal vertikal aks(SVA), C7 slope(C7S), C2 tilti(C2T), C2-7, kaş-çene vertikal hattı(KÇVH), T1 slope(T1S), Boyun tilti, Torasik inlet, Servikal tilt, Kranial tilt- hastane görüntüleme sistemindeki ölçüm yöntemleri eşliğinde manuel olarak hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Olguların preoperatif ve geç dönem SSB parametreleri ve bu parametrelerdeki değişim miktarı ölçülerek karşılaştırılmış ve korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca hastaların klinik sonuçları için Chicago Chiari Sonuç Ölçeği (CCSÖ) ve Boyun Özürlülük Endeksi (BÖE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Chiari malformation Type I (CMI) is a congenital anomaly with the displacement of the brain stem and cerebellum structures towards the cervical spinal canal. The aim of the surgery is to remove the compression on the brain stem with posterior fossa decompression and to ensure normal cerebrospinal fluid passage. In addition to the craniocervical junction pathology, it can be predicted that cervical sagittal balance (CSB) disorders may also be present. In order to understand CSB changes, it is necessary to understand the biomechanics of the cervical spine and the parameters that constitute the balance in the sagittal plane. In this study, it was aimed to compare the CSB parameters of CMI patients with the normal population, to examine the changes in the CSB parameters in these patients in preoperative, postoperative and long-term follow-ups, and to investigate the clinical outcomes of the patients. Material and Method: 40 patients who underwent CMI operation in Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between 2013-2020 and the same number and age of healthy control groups were compared according to twelve different CSB parameters -cervical cobb angle(COBB), Harrison posterior tangent method(HAR), sagittal vertical axis(SVA) C7 slope(C7S), C2 tilt(C2T), C2-7, brow-chin vertical line(BCVL), T1 slope(T1S), neck tilt, thoracic inlet, cervical tilt, cranial tilt-. The preoperative and long term CSB parameters and the amount of change in these parameters were measured and correlation analysis was performed. Chicago Chiari Outcome Scale (CCOS) and Neck Disability Index (NDI) were used for clinical outcomes of patients.