Ön kompartman defektine bağlı sistosel tedavisinde kolporafi anterior ve ön kompartmana meş uygulamasının anatomik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Anatomical and functional assessment of anterior colporrhaphy versus polypropylene mesh surgery in cystocele treatment
  1. Tez No: 451219
  2. Yazar: MERT TURĞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DÖLEN, DOÇ. DR. AHMET AKIN SİVASLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ön kompartman defektine bağlı sistosel tedavisinde çeşitli cerrahi tedavi modaliteleri mevcuttur. Bu tezin amacı sistoselin cerrahi tedavisinde kolporafi anterior ve meş uygulamalarının anatomik ve fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmak ve her iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymaktır. Çalışma grubuna sistosel tanısı alan 40 hasta alınmıştır. Hastalar tesadüfi örnekleme yöntemi ile 20'şer hastadan oluşan iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba kolporafi anterior uygulanırken diğer gruba meş uygulaması yapılmıştır. Hastaların tedavi öncesinde ve sonrasında 6. hafta, 6. ay ve 1. yılda prolapsus semptomatolojisi sorgulanarak POP-Q sistemine göre muayeneleri yapılmış ve anatomik kür araştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 15.0 paket programı ve 'Chi-Square' testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several treatment methods for cystocele due to anterior compartment defects. In this study, we aimed to compare the anatomical and functional results of colporrhaphy anterior and mesh applications and to reveal the advantages and disadvantages of both methods for surgical treatment of cystocele. Study groups consisted of 40 patients who diagnosed cystocele. Patients were divided into two groups of 20 patients by random sampling method. One group was performed colporrhaphy anterior and the other group was applied mesh. In the preoperative period and postoperative 1st, sixth and twelfth months, prolapse symptoms was questioned, patients were examined according to POP-Q classification and anatomic cure was evaluated. For the statistical analysis of the data, the SPSS program v15.0 was used. A p-value of