İstanbulda farklı kültürlerin yapı tasarım estetiğine analitik yaklaşım
Different cultures in Istanbul analytical approach to building design aesthetics
- Tez No: 451226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İstanbul'da farklı kültürlerin yapı tasarım estetiği konusu son yıllarda kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde yeniden sorgulanmaya başlanmıştır. Dünya kültür mirasının en önemli coğrafyalarından birine sahip olan İstanbul'da, farklı tarihsel dönemlere ait pek çok kültürün izlerini taşıyan mimari örnekler bulunmaktadır. Ancak İstanbul, sahip olduğu zengin kültür mirasını, çok kültürlü yapı tasarım estetiğini, kentsel dönüşüm bahanesi ile kaybetme tehlikesi altındadır.“İstanbul'da Farklı Kültürlerin Yapı Tasarım Estetiğine Analitik Bir Yaklaşım”başlığı ile ele alınan bu tezde, şehir planlamacılığı, mimari, tasarım, kent sosyolojisi ve plastik sanatlar gibi interdisipliner bir alan çerçevesinde konu ele alınmış ve sorgulanmıştır. Küreselleşme politikaları çerçevesinde İstanbul'da farklı kültürlerin yapı tasarım estetiği konusunda yaşanan sorunlar ve bu konu ile ilgili analitik yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Yapı tasarımı sadece bina demek değildir, mimari, sadece fiziki kullanım değeri olan bir yapılaşma değildir, doğa, kent ve mimari bir bütün olarak insanın tüm yaşam alanını içermektedir, aynı zamanda, insanların birbiri ile farklı kültürlerle ve doğa ile ilişkilerini düzenleyen bir alandır. Yapı tasarım estetiği, kent ve mimari bütünlüğü içinde insanı, besleyen, dönüştüren bir güce sahiptir, bu nedenle yapı tasarımı, birçok değeri içinde barındırır. Estetik bir yaklaşımı, kültürel bir tavrı, kent yaşamı içinde birçok değeri korumayı, muhafaza etmeyi ve değer üretmeyi sağlar. Kentsel dönüşüm adı altında yapılan müdahaleler ise, İstanbul'da birçok tarihi yapıyı, farklı kültürlere ait birçok zengin dokuyu bozmakta, kent siluetinde görüntü kirliliği yaratmaktadır. Bu tez bu konudaki farkındalığa dikkati çekmek, kaybolan kültürel zenginliklerin korumamasını yaygınlaştırmak ve bu konuda tartışma ortamı yaratmak amacıyla kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, building design aesthetic issues of different cultures in Istanbul has begun to be questioned again regarding the context of urban renewal projects. There are architectural examples of themany cultures' tracesbelonging to different historical periods in Istanbul which has one of the most important regions of the world cultural heritage. However,Istanbul, owned the rich cultural heritage and the multi-cultural structure design aesthetic, is in danger of losing under the pretext of urban transformation.“An Analytical Approach to Structural Design Aesthetic of Different Cultures in Istanbul”dealt with the title of this thesis, in a frame of interdisciplinary field such as urban planning, architecture, design, urban sociology and plastic arts dealt with issues and interrogated.Problems encountered in building design aesthetics of different cultures in Istanbul in the framework of globalization politics and focused on analytical approaches to these issues. Building design is not just about buildings, architecture is not only the structuring of the physical use of value, it includes nature, city and architecture and all living area of people as a whole, but also regulates the relationship between, people with each other, different culturesand nature.Building design aesthetic, under the urban and architectural integrity, feeds the people and has a power that transforms.Therefore structure design contains many value; an aesthetic approach, a cultural attitude, protection of many values in urban life, creating and sustaining the value. Interventions under the name of urban transformation, ruin many historic buildings and ruinmany rich textures of different cultures in Istanbul, also creates visual pollution in the city's skyline. This thesis draws attention to awareness on this issue, promotes the protection of lost cultural wealth and has been drafted to create a debate about it.