Batı müziği keman icracılığı tekniklerinin Türk müziği keman öğretimi alanında kullanılabilirlik düzeylerinin belirlenmesi
Determining the level of usability the techniques of the western music violin performer for the field of Turkish music violin teaching
  1. Tez No: 451225
  2. Yazar: FERHAT DEVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ KORKUT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışma, Batı müziği keman çalım tekniklerinin Türk müziği keman öğretimi alanında kullanılmasının öğrenciler üzerinde ne derece etkili olduğunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2015–2016 eğitim – öğretim yılı güz – bahar yarıyılında Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümünde öğrenim gören lisans öğrencileri (n=8) tarafından oluşturulmuştur. Araştırmada ön test ve son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu öğrencileri yansız atama yoluyla kontrol grubu (n=4) ve deney grubu (n=4) olarak belirlenmiştir. Sekiz haftalık süreci kapsayan deneysel işlem süreci içerisinde deney grubu öğrencilerine araştırmacı tarafından hazırlanan bir öğretim sistemi uygulanırken kontrol grubu ile dersler geleneksel yöntemlerle sürdürülmüştür. Deneysel işlem sürecinin ilk aşamasında denklik testi ve devamında ise ön test – son test uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu öğrencilerinin müzikal ve teknik becerilerinin belirlenmesi amacıyla uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan performans değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın denklik testinde 1 adet şarkı türü, ön test ve son test aşamalarında ise peşrev, saz semâi ile şarkı türlerinden birer esere yer verilmiştir. Öğrencilerin çalgı performansları kamera ile kayda alınmış ve uzmanlar tarafından puanlandırılması sağlanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için, kontrol ve deney grubu öğrencilerinin ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Mann – Whitney U Testi kullanılmıştır. Toplanan veriler,“SPSS 20”paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Ön test sonuçlarında, kontrol ve deney grubu öğrencilerinin müzikal ve teknik becerilerine ilişkin puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir. Peşrev türündeki eserin verilerinde (U=4,000; p>0.05), saz semâi ve şarkı türündeki eserlerin verilerinde ise (U=5,500; p>0.05) sonuçlarına ulaşılmıştır. Sıra ortalamaları dikkate alındığında kontrol grubu öğrencilerinin deney grubu öğrencilerine göre müzikal ve teknik becerileri bakımından daha yüksek bir ortalamaya sahip oldukları fakat bu farkın istatistiksel olarak anlamlı bir farka yol açmadığı görülmektedir. Son test sonuçlarında ise kontrol ve deney grubu öğrencilerinin müzikal ve teknik becerilerine ilişkin puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work has been made in order to see how much the techniques are useful at west music playing violin on teaching Turkish music playing violin. Studying group was formed by the graduate students (n = 8) who attends Kafkas University State Conservatory Traditional Turkish Music during Autumn- sprig term. Experimental value which contains pre test and final test groups is used in the investigation. The investigation consists of control groups (n = 4) and experience groups (n = 4). During the experimental process which lasted 8 weeks, Although experience group students were applied a teaching programme which was prepared by the researcher, control group students were applied traditional teaching methods. At the first stage of experimental process equivalance test and then pre test – post test was applied to them. In order to designate musical and technical skills of working group students, performance evaluation scale was used with expert opinions. There was a kind of song during the equivalance test. There were peşrev, saz semâi and a kind of song during the pre test and post test precess. Student`s instrument performance was recorded by a camera and then marked by experts. In order to analyze the datas, Mann – Whitney U Test was used to see whether there was a huge difference between pre test and final test between control and experiment groups. Datas were analyzed by using“SPSS 20”pocket programme. A statistical important difference was not found at musical and technical skills of control and experiment group students at pre test results. Datas of peşrev kind works is (U=4,000;p>0.05), saz semai and song kind of work`s result is (U=5,500; p>0.05). At considering array avarege, control grop students are better than experiment grop stundent at musical and technical skills. But this difference is not important statically. A huge difference was found at final test results. The difference is on musical and technical skills between control and experiment group students.