ERCP yapılan hastalarda işlem öncesi ve sonrası serum thrombomodulin düzeyleri
Serum pre and post-procedural thrombomodulin concentrations in patients undergoing ERCP
- Tez No: 451229
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kolestatik karaciğer hastalıkları tüm dünyada sık görülen, önemli morbidite nedenleri arasında olup ERCP bu hastalıkların tanı ve tedavisinde halen altın standart olarak kabul edilen bir metoddur. Thrombomodulin, endotel hücrelerinin yüzeyinde bulunan, protein C yolunu aktive eden, antikoagülan, inflamatuar ve hücre proliferasyonunu uyarıcı etkiler gösteren glikoprotein yapısında bir transmembran proteinidir. Bu çalışmada çeşitli nedenlerden ERCP yapılan hastalarda işlem öncesi ve işlem sonrası serum thrombomodulin düzeylerinin incelenmesi, thrombomodulin düzeylerinin çeşitli parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. ERCP yapılan, 11'i erkek (%36,7) ve 19'u kadın (%63,3) 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 56±13 yıl idi. Çalışma grubundaki hastaların ERCP öncesi ortalama serum thombomodulin konsantrasyonları 14,4±10,5 ng/ml ve ERCP sonrası ortalama thrombomodulin konsantrasyonları 17,2±10,5 ng/ ml idi. Işlem öncesi thrombomodulin düzeyleri ile işlem sonrası düzeyler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,01). Hastaların tanıları ve cinsiyetleriyle ile ERCP öncesi serum thrombomodulin düzeyleri arasında ilişki saptanmadı. Çalışma gurubundaki 23 hastaya (%76,7) işlem esnasında EST uygulandı. EST yapılan hastalarda işlem öncesi ve sonrası ortalama thrombomodulin düzeyleri 14,5±11,6 ng/ ml ve 18,3±11,5 ng/ml olarak bulunurken (p=0,01), EST yapılmayan hastalarda 14,0±6,4 ng/ml ve 13,5±4,8 ng/ml olarak bulundu (p>0,05). ERCP sonrası 5 hastada pankreatit geliştiği tesbit edildi, bu hastalarda işlem öncesi ve sonrası ortalama serum thrombomodulin konsantrasyonları 11,5±5,5 ng/ml ve 16,7±13,8 ng/ml olarak bulundu, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,04). Pankreatit gelişmeyen 25 hastada ise işlem öncesi ve sonrası ortalama serum thrombomodulin konsantrasyonlan 15,0±11,2 ng/ml ve 17,3±10,1 ng/ ml idi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). ERCP sırasında pankreatografi yapılan 10 hastada işlem öncesi ve sonrası ortalama serum thrombomodulin konsantrasyonları 11,6±4,2 ng/ml ve 15,9±10,5 ng/ml iken pankreatografi yapılmayan 20 hastada bu düzeyler sırasıyla 15,8±12,4 ng/ml ve 17,8±10,7 ng/ml olarak bulundu. Gerek pankreatografi yapılan hastalarda, gerek yapılmayan hastalarda ERCP öncesi ve sonrası serum thrombomodulin düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Sonuç olarak bu çalışmada serum thrombomodulin düzeylerinin ERCP sonrası arttığı görülmüştür. İşlem sırasında EST yapılması bu artıştan sorumlu faktörlerden birisidir. ERCP sonrası serum thrombomodulin düzeylerinde artış olmasının post-ERCP pankreatit gelişiminde prediktif değeri olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Thrombomodulin is a transmembranous protein found on the surface of endothelial cells with anticoagulant and inflammatory functions. Our study aimed to evaluate the effect of ERCP performed for nonmalignant reasons on serum thrombomodulin levels. Methodology: Thirty patients were included in the study (11 male, 19 female, mean age 5613 years). Serum thrombomodulin concentration was determined with ELISA technique (Asserachrom Thrombomodulin, Enzyme Immunoassay of thrombomodulin, Diagnostica Stago®). Results: Pre-ERCP mean serum thrombomodulin concentration was 14.410.5 ng/ml and demonstrated a statistically significant increase to 17.210.5 ng/ml after ERCP (p=0,01). Endoscopic sphincterotomy (EST) was performed in 23 patients during the procedure. Mean pre and postprocedure serum thrombomodulin levels were 14.511.6 ng/ml and 18.311.5 ng/ml for patients with EST (p=0,01) and 14.06.4 ng/ml and 13.54.8 ng/ml for patients without EST (p>0,05) respectively. PostERCP pancreatitis was observed in 5 patients. Pre and post-ERCP mean serum thrombomodulin levels for these patients were measured to be 11.55.5 ng/ml and 16.7±13.8 ng/ml which showed a statistically significant increase (p=0,04). For the remaining 25 patients whom postERCP pancreatitis didn't develop mean pre and postprocedure serum thrombomodulin concentrations were 15.011.2 ng/ml and 17.310.1 ng/ml and the difference was not significant (p>0,05). Pancreatography was performed in 10 patients during ERCP and mean pre- and postprocedure serum thrombomodulin levels were 11.64.2 ng/ml and 15.9±10.5 ng/ml for patients with pancreotography and 15.812.4 ng/ml and 17.810.7 ng/ml for patients without pancreotography respectively and the differences were not statistically significant (p>0.05). Conclusions: Serum thrombomodulin concentrations are elevated after ERCP. EST is one of the factors contributing to this elevation. Elevated serum thrombomodulin concentrations may have a predictive value in post ERCP pancreatitis development.