Henri Matisse'in resimleri ile Türk minyatür sanatı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar
The differenci̇es and similariti'es between Turki̇sh miniature art and Henri Matisse's pictures
- Tez No: 451228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Klasik Avrupa sanatının kırılma noktası olarak radikal bir değişim geçirmesinde, Modern sanata yönelmesinde önemli bir rol oynayan hiç kuşkusuz Avrupalı sanatçıların Avrupa olmayan kültür ile kurduğu etkileşimdir. Cezanne'ın, Van Gogh'un, Gauguin'in, Matisse'in ve Picasso'nun sanatlarında bu kırılmaların ve etkileşimin izlerini görmek mümkündür. Modern sanat, Avrupa olmayan kültüre, ötekine eğilen Avangart sanatçıların omuzları üstünde yükselmiştir. Batılı sanatçıların özellikle Doğu toplumlarının doğaya farklı bir bakış açısı ile bakma yetisi, klasik geleneğin sonunu getirmiştir. Avrupa sanatında özellikle, 19. yüzyılın sonu, 20. yüzyılın başından itibaren Rokoko, Art Nevo ve İzimlerle devam eden süreçte Doğu sanatı etkilenmelerinin izleri görülebilir. Avrupa Modern sanatına ancak 20. Yüzyılda giren soyutlama, doğu sanatının başından beri, özünde var olan bir anlayıştır. Avrupalı sanatçılar, Doğu'nun sanat anlayışından etkilenerek kendi sanat yapma biçimlerini yeniden yapılandırarak klasik sanattan modern sanata geçişin önünü açmışlardır. Doğu Sanatının ve Geleneksel Türk sanatlarının Avrupa çağdaş sanatına etkisinde önemli rol oynayan sanatçılardan biri hiç kuşkusuz Matisse'dir. Matisse gezip gördüğü, yaşadığı Doğu coğrafyasının ve iklimlerin etkisiyle kendine özgü yeni bir sanat anlayışı oluşturmuştur. Matisse yaptığı hacimselliği, perspektifi, valörü atarak yaptığı sadeleştirmelerle, zaman ve mekân kavramını aşan Doğu'nun ruhunu yakalamıştır. Bu tez Henri Matisse'in resimleri ile Türk minyatür sanatı arasındaki benzerlikler ve farklılıklara dikkati çekmeyi ve Matisse'in resimlerinde minyatür sanatının izlerini sürmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The radical change of classic europe art to modern art is undoubtedly because of its cultural interaction with other nations located in exclude of european zone. It is possible to see the effects on works of Cezanne, Van Gogh, Gauguin, Matisse, Picasso. At later stages of 19th century, and early stages of 20th century, eastern art's effects can be shown subsequent with Rokoko, Art Nevo, izms. Isolation, became to be shown at 20th century's art, had already an important figure at eastern art. Symbolizm, Stilization, Minimalizm, Spiritualizm, Purism art styles, had vital roles during western art's revolution, had already been eastern art since their's first appearences. European artists went through milestones of revolution during revolution from classic art style to modern art style with the effect of eastern art style. Matisse is undoubtedly an foremost figure of eastern, and traditional Turkish art, affected european modern art. Matisse created an authentic art style on his own with the effects of eastern part's nature, climate, places,figures. Matisse threw away volumetric, perspective, valor, and create a simplification, and spirit of eastern. Thist hesis's aim is to follow the signs of miniature art on Matisse's work, and to pay attention similarities, and contrasts between Henry Matisse's works, and Turkish miniature art.