Bilgisayar ağlarında örtüşmeli ayrıştırma ve dış merkezli dinamik yönlendirme
Overlapping decompositions on computer networks and decentralized dynamic routing
- Tez No: 45124
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALTUĞ İFTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
11 ÖZET Bilgisayar ağlarının en önemli problemlerinden biri, mesajların yönlendirilme prob lemidir. Bilgisayar ağlan, birbirine linklerle bağlanmış nodlardan oluşmaktadır. Yön lendirme problemi, mesajların kaynak nodundan varış noduna ulaşmak için üzerlerinden geçecekleri nodlarm ve linklerin seçimi olarak tanımlanabilir. Bu tezde, daha önce bu konuda yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalar içinden iftar ve Davison tarafından yapılan çalışmalar temel alınarak bilgisayar ağları için bir dışmerkezli dinamik yönlendirme algoritması geliştirilmeye çalışılmıştır. Genleştirilmiş bilgisayar ağı ile özgün bilgisayar ağı arasındaki genişletme, toplama, sınırlama ve içerme prensipleri incelenmiştir. Bu ilişkiler incelendikten sonra, örtüşen kısmında bir tek nod olan ve iki altağdan meydana gelen bilgisayar ağları için bir dışmerkezli dinamik yönlendir me algoritması geliştirilmek amacıyla, örtüşmeli ayrıştırma uygulanması, bilgisayar ağının genleştirilmesi, ayrışık altağların elde edilmesi ve içerme prensibinin uygulanması işlemleri yapılmıştır. Geliştirilen bu yöntem örnek bir bilgisayar ağma uygulanmış ve yönlendirme kontrolü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In computer networks, routing of messages is one of the most important problems. Computer networks consist of nodes connected to each other by links. Routing problem can be denned as the selection of links and nodes which messages will follow in traveling from the source node to the destination node. In this thesis, previous studies on this subject has been reviewed and a new decen tralized dynamic routing strategy for computer networks has been proposed based on the studies of If tar and Davison. Extension, restriction, aggrigation and inclusion principles between the original network and the expanded network has been considered. For the purpose of developing a decentralized dynamic routing strategy for a computer network which consists of two subnetworks with a single node in the overlapping part, an overlap ping decomposition is applied, the computer network is expanded, the subnetworks are obtained. The proposed routing control has been applied to an example network and the routing control has been determined.