İstanbul çevresindeki bazı kamp alanlarının düzenleme esasları açısından irdelenmesi
  1. Tez No: 45125
  2. Yazar: NAZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
-IV- oz Gerek ülkemiz, gerekse istanbul Metropolü, birçok doğal tarihi ve kültürel zenginliklere sahiptir. Tüm bu özelliklerde iç ve dış turizm hareketlerinin artması na neden olmaktadır. Birçok turist, Türkiye'ye tarihi ve kültürel zenginliklerle bir likte doğal zenginlikleri görmek için de gelmektedir, yapılan her turistik tesis do ğal güzelliğe bir müdehaledir. Kamp alanları bu müdehaleyi az da olsa engelle mektedir. Kamp alanlarından en iyi şekilde yararlanmak iyi bir düzenleme ve iş letme ile mümkündür. İstanbuldaki kamp alanlarının sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Bu azalma nın nedenleri araştırılmalı ve çözüm yolları aranmalıdır. Yeşil alanların giderek azalması İstanbuldaki kamp alanlarının değerini bir kat daha arttırmaktadır. Kamp alanları, doğayı sabit turizm ve rekreasyon tesislerine oranla çok az tahrip eden bir kullanım biçimi ve konaklama eylemi olmaları nedeniyle önem ka zanmaktadırlar. Gerçektende kamp alanları, turizm yanısıra insanların rekreas yon gereksinmelerini karşılamada da tartışılmaz bir işleve sahiptir. Bu nedenle İstanbul çevresindeki kamp alanlarının sayısal ve işlevsel nitelik lerinin arttırılması ve bulara yönelik sorunlara çözüm yollan aranması gereklidir.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT Both our Country and the Istanbul metropolis possess many natural treasures. All these features contribute to the increase of tourism movement. Many tourists come to Turkey not only to admire historical and cultural but also natural riches. Each touristic installation effected means an intervention to the natural beauty. Camping fields prevent this intervention to some extent. To make the best use of Camping fields makes it necessary to have a good arrangement and management. The number of Comping places in İstanbul devrease gradually. A survey into the reasons thereof should be made and the required remedies should be sought for the fact that the green spaces gradually decrease in İstanbul, increases once again the value of the Camping grounds. Because of the fact that the camping grounds possess a method of use and ac commodation destraying to the nature a degree much more lower than the stationary touristic and recreational facilities, they gain importance. In fact the camping places beside being of touristic interest, they also have an undisputable function in meeting the recreational needs of people. For the reasons mentioned abore the social and functional usages of the Camping grounds lying around the perephery of Istanbul should be enhanced and remedies sought for the problems in relation with them.