Türkiye madencilik sektöründe özelleştirme ve yabancı sermaye
Privatization and foreign funds investments in the Turkish mining sector
  1. Tez No: 45126
  2. Yazar: FERHAN ALAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, Türkiye madencilik sektöründe özelleştirme için yapılan çalışmaların ve yabancı sermaye yatırımlarının gelişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle özelleştirmenin fayda ve sakıncaları incelenmiş ve ardından sektörün iki önemli kamu iktisadi kuruluşu Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) açısından özelleştirme ele alınmıştır. TKİ ve TTK'nın özelleştirilmesinden önce dikkate alınması gereken konular incelenerek çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Özelleştirme uygulamaları ile birlikte önem kazanan Türkiye'deki ya bancı sermaye yatırımları ve bu yatırımlar içindeki madencilik sektörünün payı, diğer sektörlerle karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Bu arada, madencilik sektörüne yabancı sermaye girişinin yetersiz oluşunun nedenleri incelene rek, bu konuda alınması gereken kararlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; it has been aimed to consider of development of foreing funds investments and studies for privatization in the Turkish mining industry. Accordingly, the advantages and disadvantages of privatization have been considered than the privatization was evaluated in the view of TKİ and TTK which are highly important government establishements. Before, the privatization of TKI and TTK, detailed solutions have been suggested after the considerations of matters to be taken in to account. It has been declarated the share of mining industry which is considered with the application of privatization in foreign funds investments in Turkey. Meanwhile, it has been mentioned necessary desicions in this subject by considering of the causes that deficiency of access of foreing funds.