Bronşiyal astımlı çocuklarda eritrosit içi çinko düzeyleri
Erythrocyte zinc levels in children with bronchial asthma
- Tez No: 451273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çinko eksikliğinin çinkonun antioksidan, antiapopitotik ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle astım patogenezinde, kontrolünde ve şiddetinde oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, eritrosit çinko düzeyleri ile çocukluk çağı astımı arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Bu vaka-kontrol çalışmasında, 67 astımlı ve 45 sağlıklı çocuğun eritrosit çinko düzeyleri analiz edildi. Ortalama eritrosit çinko konsantrasyonları astım hastalarında 1215.8 ± 145.1 μg / dl, kontrollerde 1206.9 ± 119.5 μg / dl idi (P = 0.472). 6 astımlı hastada (% 8.9) eritrosit çinko seviyesi 1000 μg / dl'nin altında ve 2 sağlıklı kontrolde (% 4.4) düşük bulundu. Eritrosit çinko düzeyleri ile astım süresi, şiddeti veya kontrolü arasında herhangi bir ilişki yoktu (p> 0.05). Öte yandan, astım atağı nedneiyle hastaneye yatırılan hastaların, hastaneye yatış öyküsü olmayan hastalar ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında eritrosit çinko düzeyleri anlamlı derecede daha düşüktü (sırasıyla P = 0.000 ve P = 0.004). Bu çalışmanın bulguları, astımlı çocukların çinko eksikliği için bir risk grubu olmadığını göstermektedir. Astım atağı nedeniyle hastanede yatan astımlı çocuklarda çinko seviyelerinin kontrol edilmesinin yararlı olabileceğini vurguluyoruz.
Özet (Çeviri)
Zinc deficiency may be suspected to play a role in the pathogenesis, control, and severity of asthma because of its antioxidant, antiapoptotic, and anti-inflammatory effects. We aimed to investigate whether there was any relationship between erythrocyte zinc levels and childhood asthma. The erythrocyte zinc levels of 67 asthmatic and 45 healthy children were analyzed in this case-control study. The mean concentrations of erythrocyte zinc were 1215.8 ± 145.1 µg/dl in asthma patients and 1206.9 ± 119.5 µg/dl in controls with no significant difference (P = 0.472). The erythrocyte zinc level was below 1,000 µg/dl in 6 asthmatic patients (8.9%) and 2 control group patients (4.4%). There was no relationship between erythrocyte zinc levels and duration of follow-up, severity, and control of the asthma (P > 0.05). On the other hand, patients hospitalized for an asthma attack had significantly lower erythrocyte zinc levels compared with nonhospitalized patients and the control group (P = 0.000 and P = 0.004 respectively). This study's findings indicate that asthmatic children are not a risk group for zinc deficiency. We emphasize that checking zinc levels in children who are hospitalized for an asthma attack may be useful.