Hışıltılı çocuklarda demografik özellikler ve atakları etkileyen faktörler
Demographic characteristics and the risk factors affecting attacks in wheezy infants
- Tez No: 274589
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN UZUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hışıltı, çocuk hekimlerinin sıkça karşılaştığı bir klinik tablodur. Beş yaşından önce tanı alan astımlı çocukların 1/3'ünde ilk semptomların iki yaştan önce başladığı bildirilmektedir. Tekrarlayan hışıltı atakları çocuğun beslenmesini, günlük yaşam kalitesini, büyüme ve gelişmesini etkilemektedir. Sadece yaptığı morbidite ve mortalite nedeni ile değil, aynı zamanda erişkin yaşlardaki uzun dönem sekelleri nedeni ile de persistan hışıltının erken tanınması ve altta yatan risk faktörlerinin azaltılması önemlidir.Tekrarlayan hışıltı atakları olan çocukların demografik özelliklerini ve atakları etkileyen faktörleri değerlendirdiğimiz çalışmamızda son bir yılda geçirilen hışıltı atak sayısı bakımından iki cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Çalışmamızda hastaların başvurudaki yaşları ortalama 19,63±8,76 ay bulundu.
Özet (Çeviri)
Wheezing is a frequently encountered clinical entity by the pediatricians. Early disease-related symptoms have been reported to begin before the age of two among one third of the asthmatic children, who were diagnosed before the age of five. Recurrent episodes of wheezing might have an effect on nutritional status, quality of daily life, growth and development of the children. Because of the morbidity and mortality, as well as the long-term sequelae emerging at advanced ages, early detection of persistent wheezing and reducing underlying risk factors are significantly important.In the current study, we evaluated demographic characteristics of the children experiencing recurrent episodes of wheezing attacks and the factors triggering these attacks, and consequently, we detected no statistically significant difference between the two genders with regard to the number of wheezing attacks over the last year.The average age of the patients at admission was found as 19.63 ± 8.76 months.