Eskişehir ve çevresinde görülen hale yakınlığı etmeni pseudomonas syringae pu phaseolicola'nın serolojisi ve bakteriosin aktivitesi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 45128
  2. Yazar: DİLEK ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KIYMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir ve çevresinde fasulye üretimi yapılan 36 tarladan alınan örneklerde Pseudomonas syringae pv. phaseolicolâ nın varlığı araştınlmıştır. 36 örnekten yapılan izolasyon işlemleri sonucunda 120 fluorasan ışıma veren bakteri izolatı elde edilmiştir. Biyokimyasal testler ile 120 izolatın 92 tanesi Pseudomonas syringae pv. phaseolicolâ, 26 tanesi Pseudomonas syringae pv. syringae ve 2 tanesi de Pseudomonas viridlffava olarak belirlenmiştir. Pseudomonas syringae pv. phaseolicolâ (NCPPB-52) için spesifik, poliklonal antiserum üretilmiş ve üretilen antiserumun Pseudomonas syringae pv. phaseolicolâ 'nın identifikasyonunda biyokimyasal testlere gerek kalmadan kullanılabileceği gösterilmiştir. Çalışmada izole edilen 92 Pseudomonas syringae pv. phaseolicolâ izolatı ile Pseudomonas syringae pv. phaseolicolâ ırklannın (ırk 1-2-3) ısıya dayanıklı antijenleri Ouchterlony Immunodiffüzyon testleri ile karşılaştınlmış ve test edilen tüm bakterilerin ortak antijenik yapıya sahip olduğu gösterilmiştir. Aynca bir ön çalışma olarak, bazı izolatlann bakteriosin üretme yeteneği ve bakteriosine hassasiyeti araştınlmıştır. Test edilen Pseudomonas syringae pv. phaseolicolâ izolatlannın hepsinin bakteriosin ürettiği ve üretilen bakteriosinlere % 12-76 oranında hassas olduklan belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, üretilen antiserum daha ileri serolojik tekniklerde (ELISA, IF, vb.) kullanılabilir ve bakteriosinler izole edilerek yapılan aydınlatılabilir ve hastalıkla mücadelede antibiyotik olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this study, Pseudomonas syringae pv. phaseolicola infections in samples collected from 36 fields in Eskişehir were investigated. 120 fluorescense a isolates were obtained from 36 different samples, 92 out of 120 isolates were identified as Pseudomonas syringae pv. phaseolicola, 26 out of 120 isolates were identified as Pseudomonas syringae pv. syringae and 2 out of 120 isolates were identified as Pseudomonas v/rid/ffava by using biochemical tests. A polyclonal antiserum spesific to Pseudomonas syringae pv. phaseolicola (NCPPB 52) was raised and it was shown that this antiserum could be used in the identification of Pseudomonas syringae pv. phaseolicola without biochemical tests. Heat-stable antigens of 92 Pseudomonas syringae pv. phaseolicola isolates and Pseudomonas syringae pv. phaseolicola races (race 1, 2, 3) were compared by using Ouchterlony Immunodiffusion tests and all the isolates had common antigenic structure. In a preliminary study, bacteriocin productivity and sensitivity to the bacteriocins among some isolates were investigated. All of the isolates tested produced bacteriocins and they were sensitive to bacteriocins at the rate of 12- 76%. Finally, the antiserum raised could be used in modem serological technics (e.g. ELISA, IF) and bacteriocins could be isolated, analysed and recommended for the control of the disease.