Sodyum soğutmalı nükleer reaktörlerin termohidrolik analizi
Thermohydraulic analysis of sodium cooled nuclear reactors
  1. Tez No: 45127
  2. Yazar: BİRSEN SÜLÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada HERA-İA adlı bir bilgisayar programı kullanılarak sodyum soğutmalı bir nükleer reaktörün yakıt elemanları arasında bulunan soğutma kanallarının termohidrol ik analizi yapılmıştır. Yakıt demetleri kafes boşluk düzenlidir ve 61 tane yakıt çubuğuna sahiptir, uniform ve 7.50 yatay güç değişimine sahip demetler ele alınmıştır. Bu demetlerde kafes karışımının arakanal sıcaklıkları üzerine etkisi incelenmiştir. Herhangi bir kasa durumunda soğutucu akışkanın giriş sıcaklığı arttığında yakıt demetinde kaynamanın ilk önce başlayacağı kritik arakanal lar ve kaynamanın başladığı y ü k se kliğin bu 1 u nma s ı içi n sog u t uc u a k ıskanı n g iris sıcaklığı değiştirilmiştir. Yakıt demetlerinde kaynama olayı olmaksızın reaktörün güvenli bir şekilde çalışması için sodyum soğutucunun en fazla kaç °C sıcaklıkta girmesi gerekt içli araştırı Imıst ir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, thermohydraulic analysis of subchannels between fuel elements of a sodium cooled nuclear reactor has been done by the use of the computer code-HERA-iA, Fuel bundles have grid spacers and 6İ fuel rods. Fuel bundles having uniform and 507. lateral power variation have been considered. The effect of grid mixing on the temperatures of subchannels at the bundles has been researched. The inlet temperature of coolant has been changed to determine the effect of increase at inlet coolant temperature on boiling height and to find out the critical subchannels in which boiling come to play during an accident» For reactor safety., the maximum permissible inlet temperature of sodium coolant has been investigatet to prevent boiling and results has been summarized.