Ultrases ile betonun bazı fiziksel özelliklerinin tayini
The Some properties of concrete is determine with ultrasound
- Tez No: 45129
- Danışmanlar: PROF.DR. ARAL ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Ultrases insan duyum eşiği sınırları dışında kalmaktadır. İncelenecek bir malzemeyi tahrip etmediği için ultrases bir çok alanda kullanılmaktadır. Beton, şeklini önceden verebildiğimiz yapay taş olarak tanımlanabilir. Bu nedenle de güncelliğini korumakta ve Romalılara kadar uzanan tarihi bir geçmişi ile inşaat mühendisliğinin en önemli konularından biri olmaktadır. Çevremizdeki yapıların, binaların, köprülerin hemen hemen hepsi betonarmedir. Beton taşıyıcı bir malzeme olup, mal ve can güvenliği açısından betonun mukavemeti önemli bir konudur. Teknoloji ilerledikçe inşaat mühendisleri de mukavemeti yüksek ve ekonomik beton yapabilme çalışmaları içersine girmişlerdir. Bu çalışmada, ultrases ile BS16, BS20, BS25, BS30, BS40, BS50 ve BS60 beton sınıflarında üretilen numuneler üzerinde deneyler yapılmış ve Poisson oranı, Lame elastik sabitleri, ultrases geçiş hızları, hacim modülleri, sıkışma katsayıları. Young modülleri, dinamik elastik modülleri ve beton mukavemetleri incelenmiştir. Beton mukavemeti betonun en önemli özelliklerinden biridir ve tayini için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada, betonun bazı özelliklerinin tayininde ultrasesin kullanılmasının daha uygun olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Diğer yandan, küp şeklinde beton numuneler için beton basınç mukavemeti ve dinamik elastik sabiti arasındaki K katsayısı yeniden önerilmiştir. Ayrıca elde edilen bazı veriler ile betonun diğer bazı özelliklerinin de incelenebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ultrasound is beyond the limits of hearing-threshold. Since it does not give any destroy the material to be tested, it is employed in many fields. Concrete can be identified as an artifical rock that can be preshaped. Thus being topical, It has been considered to be one of the most important topics of construct on engineering with its long history dating back Roman times. All the buldings, bridges are of reinforced concrete. Concrete being a transporter material, It's resistance is considered to be significant in respect to the security of life and property. As technology advanced, construct on engineers are in search for forming concrete of high resistance and of low cost. In this study using an ultrasound device the experiments on the samples produced in BS16, BS20, BS25, BS30, BS40, BS50, BS60 classes were carried out and ultrasound crossing rates, the rate Poisson, Lame elasticity constants, the modulus bulk, compressibility, the modulus Young, dynamic elasticity constants and resistance of the concrete. Concrete resistance is one of the most important characteristics of the concrete and to measure It several methods have been developed. In this study we tried to show that ultrasound implementation, in determining the some properties of the concrete, to be appropriate. On the other hand, we proposed over again K coefficent that between dynamic elasticity constant and the pressure resistance of the concrete for the cube-shape concrete samples. More over with the help if some data obtained the other properties of the concrete can be examined.