Serbian collective memory of Ottoman rule: Analysis and deconstruction
Sırp toplumsal hafızasında Osmanlı eğemenliği: Tahlil ve yapısöküm
  1. Tez No: 451286
  2. Yazar: DUNJA RESANOVIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, Osmanlı egemenliği döneminin Sırp ortak hafızasındaki yansımalarına dair bir araştırmadır. Tarih ders kitaplarını, edebi eserleri, Belgrad'ın kentsel dokusunu, resmi takvimleri ve Sırbistan'daki toplumsal pratikleri inceleyerek Osmanlı egemenliğinin algılanışının Sırp ortak hafızasınca nasıl şekillendirdiğini ele almaktadır. Son otuz yılda, Sırbistan'da ve daha genel olarak Balkanlar'da milli kimlik ve milliyetçilik üzerine yapılan araştırmaların sayısı artmıştır. Farklı alanlardan birçok araştırmacı, milliyetçi söylemin kullandığı (ve suiistimal ettiği) ideolojik yapıları ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Ancak bu araştırmalarda Osmanlı egemenliğinin nasıl hatırlandığının ve aktarıldığının, ve kimlik inşasındaki ve toplumu seferber etmedeki öneminin elbette farkında olmakla birlikte, şimdiye kadar Sırbistan'daki Osmanlı egemenliğinin nasıl hatırlandığını ayrıntılı, sistematik, ve özgül olarak ele alan bir çalışma yapılmamıştır. Bu tez, işte bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Maurice Halbwachs'ın, hafızanın toplumsal olarak şekillendirildiği savına dayanan bu tez, Sırp ortak hafızasındaki Osmanlı egemenliği döneminin nasıl tekrar tekrar yeniden şekillendirilerek günümüze kadar getirildiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Jan Assmann'ın tanımladığı biçimde hem iletişimsel, hem kültürel hafızaya bakarak, hafızanın formel ve enformel araçlarının Sırp toplumsal hafızasını nasıl şekillendirdiği ve onun tarafından nasıl şekillendirildiğini göstermeye çalışmaktadır. Bu sebeple bu tez, ne Osmanlı egemenliği dönemine ait“gerçeği”bulmayı, ne de Sırbistan'daki Osmanlı geçmişini savunmayı amaçlamamaktadır. Tarihsel gerçeklikler üzerine değil, algılar üzerine bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This thesis in an inquiry into the Serbian collective memory about the period of Ottoman rule. Looking at history textbooks, works of literature, the urban fabric of the city of Belgrade, official calendars, and social practices in Serbia, it aims at demonstrating how the perception of Ottoman rule has been shaped by Serbian collective memory. The past three decades have been marked by a rise in scholarship about national identity and nationalism in Serbia and more generally in the Balkans. Many scholars coming from various different fields have aimed at exposing the ideological constructs (mis)used by nationalist discourses. While these studies showed an obvious awareness of the importance of how the period of Ottoman rule is narrated and remembered, and the role it may have played and did play in identity construction and popular mobilization, no research to date has addressed systematically, extensively, and exclusively the memory of Ottoman rule in Serbia. The present thesis aims at filling this gap. Leaning on Maurice Halbwachs's conceptualization of memory as a process that is collectively shaped, this thesis seeks to expose how Serbian collective memory about the period of Ottoman rule has been continuously (re)shaped and handed down until today. Looking at both communicative and cultural memory (as defined by Jan Assmann), it sets out to unveil the process through which formal and informal tools of memory (were) shaped (by) Serbian collective memory. Therefore, this thesis is neither interested in finding the“truth”about Ottoman rule, nor is it an apologia of the Ottoman past: it is an analysis of perceptions, not historical realities.