Turkey's soft power strategy: The case of Bosnia and Herzegovina
Türkiye'nin yumuşak güç stratejisi: Bosna Hersek örneği
  1. Tez No: 451285
  2. Yazar: UBEYDULLAH SAKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
En geniş akademik konulardan biri olan güç çalışmaları, felsefeden endüstriyel işletmeye, siyasal bilimlere ve uluslararası ilişkilere kadar farklı alanları kapsamaktadır. Bu çalışmada, uluslararası ilişkiler dalında sosyal bilimciler arasında sıklıkla tartışma konusu olan yumuşak güç teorisi, temel güç teorisi olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin Bosna Hersek'te yumuşak güç elde etme çabalarına odaklanmaktadır. Türkiye'nin dış politikasının geçtiğimiz on yıl içerisinde geçirdiği değişim değerlendirilerek, bu bağlamda Bosna-Hersek'in Türkiye için ayrıcalıklı bir ortak olduğu ileri sürülmektedir. Bununla beraber çalışma içerisinde, Yeni Osmanlıcılık kavramının farklı tanımları karşılaştırılmakta ve bu kavramın dış politikaya yansımaları ele alınmaktadır. Son olarak, Türkiye'nin Bosna-Hersek'e dönük dış politika geliştirme ve uygulama çabalarına engel olan ve olabilecek hususlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As one of the most comprehensive academic subjects, power studies involve various disciplines from philosophy to industrial management, political sciences, and international relations. In this work, as my main power concept, I adopt soft power, which is a matter of debate among international relations scholars. I focus on Turkey's activism to generate soft power in Bosnia and Herzegovina. Evaluating the substantial transformation in Turkey's foreign policy during the last decade, I argue that Bosnia and Herzegovina is a focus for Turkey's foreign policy. Finally, I consider the obstacles to Turkish foreign policy goals in Bosnia and Herzegovina.