Kavram haritalarının kullanımının hemşirelik öğrencilerinin basınç ülserleri konusundaki başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effect of the usage of the concept map on students' achievement, retention of knowledge concerning pressure ulcers
- Tez No: 451291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİGAR ÜNLÜSOY DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma, kavram haritası ile hazırlanan“Basınç Ülserleri”konusunun öğrencilerin öğrenme düzeyine ve öğrenmenin kalıcılığına etkisini belirlemek amacıyla öntest - sontest kontrol gruplu deneysel desen modeline göre yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2014–2015 Eğitim Öğretim yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü birinci sınıfta öğrenim gören toplam 135 öğrenci, örneklemini ise; araştırma kriterlerine uyan, çalışmanın yapılacağı tarihte sınıfta hazır bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 120 (67 deney, 53 kontrol) öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler,“Öğrencilerin Tanıtıcı Özelliklerine İlişkin Anket Formu”,“Basınç Ülserleri Başarı Testi”ve“Öğrencilerin Kavram Haritasına Yönelik Görüşleri”formu ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan iki saatlik ders içeriği deney grubuna kavram haritaları ile, kontrol grubuna ise sunuş yolu ile aktarılmış; araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ders anlatımından önce ön test olarak, ders anlatımının hemen ardından son test olarak ve ders anlatımından dört hafta sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Testi, Kruskal Wallis H Testi ve Bağımsız-T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation was achieved to determine the effect of“Pressure Ulcers”course which prepared by concept maps on student's learning and permanace of learning according to experimental pattern model with pretest-posttest control group. The study group of research consisted of 135 students at Yıldırım Beyazıt University Faculty of Health Sciences of Nursing Department during the 2014-2015 academic years, 120 students (67 experimental, 53 control) in conformity with the criterias of research, attand in class and approve and adap to investigation constituted the population of the study. The data was collected by a survey form to determine students character, by an achievement test which prepareded to determine success of the students about Pressure Ulcers and questionnaire form to determine experimental students' opinions about concept maps. The Pressure Ulcers course content prepared by the researcher by literature review was transferred to the control group through expository instruction, experimental group through concept map. An achievement test developed by the resercher was applied to both experimental and control group before as pre-test, after as post test and after four weeks as permenant test. For the data evaluation of the current study; Numbers and percentages, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Independent T test and Wilcoxon test have been used. In this preliminary research it is stated that in terms of pre-test, distinction between experimental (=34±10) and control (=31.8±11.8) group was not statistically significiant (p>0.05).