Zihin yetersizliği olan öğrencilere ulaşım türlerine göre taşıtların öğretiminde kavram haritalarının kullanımının etkililiği
The effectiveness of use of concept maps in the teaching of vehicles according to types of transport to students with intellectual disability
  1. Tez No: 675978
  2. Yazar: BESTE OKTAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada zihin yetersizliği olan üç çocuğa taşıtların öğretiminde doğrudan öğretim yöntemine göre sunulan kavram haritalarının etkililiği incelenmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden yoklama evreli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini 7 ile 10 yaşları arasında zihin yetersizliğine sahip olan 3 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmanın bağımlı değişkeni, hedef öğrencilerin taşıtlar konusunu öğrenme düzeyleridir. Bağımsız değişken ise, doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan kavram haritası tekniğidir. Araştırma verileri, grafiksel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, zihin yetersizliğine sahip çocuklara, taşıtların öğretiminde doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan kavram haritaları tekniğinin kullanımının etkili olduğunu, öğretim sona erdikten yedi, on dört ve yirmi bir gün sonra da kalıcılığını koruyabildiğini, farklı ortam ve farklı kişilere genelleyebildiklerini göstermiştir. Ayrıca öğretmenlerin kavram haritaları hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan kavram haritaları tekniğinin, zihin yetersizliği olan çocukların taşıtları öğrenmesinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the effectiveness of concept maps presented according to direct instruction method in teaching vehicles to three children with intellectual disability was examined. In the study, multiple probe model among subjects with probe phase, one of the single-subject research methods, was used. The subjects of the study consisted of 3 students with intellectual disability between the ages of 7 and 10. The dependent variable of this research is the learning level of the target students about vehicles. The independent variable is the concept map technique presented by direct teaching method. The research data were analyzed through graphical analysis. The research findings showed that the use of concept maps, which is presented by direct instruction method, is effective in teaching vehicles to children with intellectual disabilities, and that they can maintain their permanence seven, fourteen and twenty-one days after the end of the education, and they can generalize to different environments and different people. In addition, it was found that teachers' opinions about concept maps were positive. As a result; It has been observed that the concept maps technique presented by direct teaching method is effective in learning vehicles for children with intellectual disabilities.