Adolesanlara verilen planlı eğitimin menstruasyon ve genital hijyen davranışına etkisinin belirlenmesi
The planned training given to adolescents to determine the effect of menstruation and genital hygiene to behavior
- Tez No: 451293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, adolesan kızların menstruasyon ve perine hijyeni hakkında bilgi eksikliklerini tespit ederek, konu hakkında doğru bilgi öğrenmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini çalışmanın yapıldığı tarihlerde okulda bulunan toplam 355 kız öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak veri toplama formu ve eğitim öncesi/sonrası bilgilerini değerlendirmek için soru formu kullanılmıştır. Araştırma verileri toplandıktan bir gün sonra öğrencilere menstruasyon fizyolojisi ve hijyenine ilişkin hazırlanan eğitim ve broşür verilmiştir. Eğitimin alışkanlığa dönüşmesi süresi tespit edilmiş ve belirlenen 12 hafta sonrasında eğitimin etkililiğini öğrenmek için son test uygulanmıştır. Verilerin analizi için sayısal değişkenlerde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum), kategorik değişkenlerde frekans dağılımları verilmiştir. İki bağımlı kategorik değişken arasında ilişki olup olmadığına McNemar testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research to ensure that adolescent girls menstruation and obtain accurate information about the subject by identifying the lack of information on perineal hygiene was conducted in. On the date of the study the sample consisted of a total of 355 female students at the school. The data collection tools data collection forms and pre/post questionnaire was used to assess the information. One day after survey data collected and prepared for students to menstruation, physiology and hygiene education brochures are given. Education has been identified and the process of becoming habit again last test was applied to find out the effectiveness of the training set after 12 weeks. Descriptive statistics for the analysis of data in numeric variables (mean standard deviation, minimum, maximum) distributions for categorical variables are given. Whether the dependent relationship between two categorical variables were analyzed with the McNemar test.