Sağlıklı bireylerde farklı frekanslarda tone burst ve chirp uyaranları ile elde edilen servikal vestibüler uyarılmış myojenik potansiyellerin karşılaştırılması
Comparison of tone burst and chirp stimuli at different frequencies of cervical vestibular evoked myogenic potentials in healthy individuals
- Tez No: 451294
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda sağlıklı bireylerde farklı frekanslarda tone burst ve chirp uyaranları ile elde edilen cVEMP yanıtlarının saptanması ve bu bulguların karşılaştırılması hedeflenmiştir. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 22.03.2016 tarihli ve 27/04 sayılı kararı ile etik kurul açısından uygun bulunmuştur. Çalışma, 19-65 yaş arası toplam 65 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza herhangi bir otolojik, nörootolojik ve vestibüler sistem ile ilgili şikâyet ve hastalığı olmayan, normal dış kulak yolu ve timpanik membrana sahip, elektroakustik immitansmetri değerlendirilmesinde, orta kulak basıncı ±50 daPa sınırlarında ve TipA timpanograma sahip ve saf ses ortalaması 125-8000 Hz arasında 15 dB ve daha iyi olan bireyler dâhil edilmiştir. VEMP'in ilk pozitif (P1) ve onu takip eden negatif dalgasının (N1) latansları ve bu iki dalganın tepe noktaları arasında kalan P1-N1 amplitüdleri ve VEMP Asimetri Oranı (VAR) karşılaştırılmıştır. 500 Hz Tone burst uyaran için; P1 latans ortalaması 12.89 ± 0.81 (ms), N1 latans ortalaması 21.13 ± 1.65 (ms), P1-N1 amplitüd değeri 104.99 ± 36.85 (µV)' dir. 500 Hz Frekansa-spesifik chirp uyaran için; P1 latans ortalaması 7,79 ± 0.86 (ms), N1 latans ortalaması 16.16 ± 1.67 (ms), P1-N1 amplitüd değeri 129.32 ± 41.25 (µV)' dir. 1000 Hz Tone burst uyaran için; P1 latans ortalaması 11.72 ± 0.85 (ms), N1 latans ortalaması 19.54 ± 1.62 (ms), P1-N1 amplitüd değeri 88.39 ± 29.65 (µV)' dir. 1000 Hz Frekansa-spesifik chirp uyaran için; P1 latans ortalaması 8.7 ± 0.88 (ms), N1 latans ortalaması 16.7 ± 1.75 (ms), P1-N1 amplitüd değeri 110.07 ± 35.77 (µV)'dir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine cVEMP responses obtained with different frequencies of tone burst and chirp stimulis in healthy individuals and to compare these findings. This study was approved by Dışkapı Yildirim Beyazit Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee (approval date:22.03.2016; approval number: 27/04). This study was conducted with a total of 65 volunteers aged 19-65 years. The sudy included individuals who don't have any otologic, neurotologic and vestibular complaints, with normal external ear canal and tympanic membrane, audiologically electroacoustic immitansmeter levels of ± 50 daPA and type A tympanogram, and pure tone thresholds of 15 dB or better at 125-8000 Hz. It was compared to VEMP's first positive (P1) and subsequent wave of negative (N1) latencies and P1-N1 amplitude between these two wave peaks and VEMP asymmetry rate (VAR). For 500 Hz Tone Burst stimulus, The average of P1 latencies were 12.89 ± 0.81 (ms) and the average of N1 latencies were 21.13 ± 1.65 (ms) and the value of the P1-N1 amplitude was 104.99 ± 36.85 (µV). For 500 Hz Frequency-specific chirp stimulus, P1 latencies were 7.79 ± 0.86 (ms), the average of N1 latency was 16.16 ± 1.67 (ms), the P1-N1 amplitude value was 129.32 ± 41.25 (µV). For 1000 Hz for Tone burst stimuli; P1 latencies was 11.72 ± 0.85 (ms), the average of N1 latency was 19.54 ± 1.62 (ms) the P1-N1 amplitude value was 88.39 ± 29.65 (µV). For 1000 Hz frequency-specific chirp stimulus; P1 latencies was 8.7 ± 0.88 (ms), the average of N1 latency was 16.7 ± 1.75 (ms), the P1-N1 amplitude value was 110.07 ± 35.77 (µV). Significant differences were found at two different frequencies (500 and 1000 Hz) between chirp stimulus and tone burst stimuli P1 (ms), N1 (ms) and P1-N1 (µV) values. İn our study, at both frequencies earlier latencies, higher amplitudes, morphologically clear waves were obtained with chirp stimulus compared to tone burst stimulus.