Steam gasification of grape pomace and lignite
Üzüm posası ve linyitin subuharı gazlaştırması
  1. Tez No: 451303
  2. Yazar: DİDEM ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, biyokütleden hidrojen üretimi termal ve katalitik olarak su buharı gazlaştırması ile incelenmiştir. Hammadde olarak üzüm posası ve üzüm posasının 300 ºC ve 500 ºC pirolizi ile elde edilen biyokömürleri kullanılmıştır. Su buharı gazlaştırması sabit çift yataklı dikey reaktörde gerçekleştirilmiştir. Tüm denemelerde, üst yatak (biyokütle yatağı) sıcaklığı 850 oC'de sabit tutulmuş, alt yatak (katalizör yatağı) sıcaklığı ise 600 ile 850 oC arasında farklı sıcaklıklara ayarlanmıştır. Red mud, dolomit ve 10% Ni-dolomit katalizör olarak kullanılmıştır. Ayrıca, üzüm posası ve biyokömürlerin linyit ile karışımlarının gazlaştırma deneyleri yapılarak, biyokütle ilavesinin kömür gazlaştırmasındaki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hydrogen production from biomass was investigated by thermal and catalytic steam gasification. The grape pomace and its chars which were obtained from pyrolysis at 300 ºC and 500 ºC were used as feedstock. Steam gasification experiments were carried out in a vertical fixed dual bed reactor. In all experiments, the temperature of the top bed (biomass bed) was kept stable at 850 ºC, whereas the temperature of bottom bed (catalyst bed) was set up different temperatures (600 ºC and 850 ºC). The red mud, dolomite and 10% Ni-dolomite were used as catalyst. In addition, thermal gasification of blends consisted of lignite and grape pomace (or chars) were carried out to investigate the synergic effect of addition of biomass to coal gasification was investigated.