PHYTOCHEMICAL and BIOLOGICAL ACTIVITY STUDIES on Dianthus elegans d'Urv. var. elegans, Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus and Dianthus lydus Boiss. GROWING on SPIL-MOUNTAIN
SPİL DAĞINDA YETİŞEN Dianthus elegans d'Urv. var. elegans, Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus ve Dianthus lydus Boiss. BİTKİ TÜRLERİ ÜZERİNDE FİTOKİMYASAL VE BİYOLOJİK AKTİVİTE ÇALIŞMALARI
  1. Tez No: 451302
  2. Yazar: KIYMET MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Biyolojik aktif yeni doğal bileşiklerin tanımlanmasının amaçlandığı bu çalışmada Caryophylaceae familyasının Dianthus cinsine ait Dianthus elegans d'Urv. var. elegans, Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus ve Dianthus lydus Boiss. endemik bitki türlerinin fitokimyasal ve biyolojik özellikleri ilk defa incelendi. Bir dizi kromatografik, kimyasal ve spektroskopik yöntemler kullanılarak ilgili bitki türlerinden doğal olarak elde edilen yeni bileşiklerin biyolojik aktivite potansiyelleri test edildi. İzolasyon ve saflandırma çalışmaları sonucunda elde edilen doğal bileşiklerin kimyasal yapıları modern spektroskopik yöntemler [1D- (1H, 13C, DEPT, APT) ve 2D- (COSY, HSQC, HMBC) NMR ile HR-ESI/MS] ve GC-MS kullanılarak aydınlatıldı. Kimyasal yapısı belirlenen yeni doğal bileşiklerin antimikrobiyal (MIC yöntemi) ve sitotoksik (MTT yöntemi) aktiviteleri incelendi. Çalışmalar sonucunda D. erinaceus Boiss. var. erinaceus bitki türünden 2'si yeni (Dianosides K-L) olmak üzere 8, D. elegans d'Urv. var. elegans bitki türünden 2'si yeni (Dianosides M-N) olmak üzere 7 ve D. lydus Boiss. bitki türünden 7 olmak üzere toplam 22 doğal bileşik elde edildi. Biyolojik aktivite sonuçlarına göre, Dianosides K-L bileşiklerinin bazı mikroorganizmalara karşı aktif oldukları, Dianoside M bileşiğinin ise Dianoside N bileşiğine göre dikkate değer sitotoksik aktivite gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the scope of our aim, we planned to investigate biologically active new natural products from endemic Dianthus elegans d'Urv. var. elegans, Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus and Dianthus lydus Boiss. (Caryophylaceae) for the first time. In this study, pure compounds were isolated using a series of chromatographic, chemical and spectroscopic methods. The biological activity potentials of the new compounds were tested. The chemical structures of all compounds were determined using modern spectroscopic methods [1D- (1H, 13C, DEPT, APT), 2D- (COSY, HMBC, HSQC),HR-ESI/MS] and GC-MS methods. Structurally elucidated new compounds were examined by means of antimicrobial (MIC method) and cytotoxic (MTT method) activities. Phytochemical studies resulted totally 22 pure natural compounds. Eight compounds [2 of which are new (Dianosides K-L)] from D. erinaceus Boiss. var. erinaceus; 7 compounds [2 of which are new (Dianosides M-N)] from D. elegans d'Urv. var. elegans and 7 natural compounds from D. lydus Boiss. were investigated. According to the biological activity results, while Dianosides K-L were found almost active against some microorganisms, Dianoside M was showed more cytotoxic active than Dianoside N.