Sosyal medya pazarlama mesajlarının e-ticaret üzerindeki rolü: Muhafazakar giyim sektörü örneği
The role of social media marketing messages on e-commerce: The case of modest clothing sector
  1. Tez No: 451305
  2. Yazar: MELİKE AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL FAİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber insanların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan sosyal medya kavramı ve yeni ekonominin en önemli sonuçlarından e-ticaret kavramı geniş kitleler tarafından kullanılarak günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Sosyal medya işletmeler için de önemli bir pazarlama alanı halini almıştır. Bu nedenle, araştırmada işletmelerin sosyal medya pazarlama mesajlarının e-ticaret satışları üzerindeki rolü gözlenmek istenmiştir. Araştırmada öncelikle sosyal medya ve e- ticaret kavramları detaylarıyla incelenerek daha sonra sosyal medya pazarlama mesajlarının işletmeden tüketiciye e-ticaret üzerinde rolünün olup olmadığı irdelenmiştir. Bu amaçla son zamanlarda sosyal medyayı aktif olarak kullanan ve daha öncesinde bu alandaki araştırmalarda yer almamış bir sektör olması nedeniyle seçilen muhafazakar giyim sektöründe yer alan işletmelerden amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen 10 işletme ile görüşmeler yapılmış ve nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemi ile analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda işletmelerin sosyal medya pazarlamasına önem verdiği, sosyal medyadaki yenilikleri takip ederek işletmenin tanıtımına katkı sağlayacak şekilde kullandığı belirlenmiştir. Ayrıca sosyal medyada yer verilen pazarlama mesajlarının katkısı sayesinde online alışverişin desteklendiği ve web siteleri üzerinden gerçekleştirilen satışlarda rolü olduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media that enables people to communicate with each other and e-commerce concept that the result of the new economy have become increasingly common and indispensable part of everday life by reason of expansion of the internet. Social media has also become an important marketing area for business. For this reason, the role on e-commerce sales in the business of social media marketing message is aimed in this research. Firstly, in this research, social media and e-commerce concepts are studied detailed and then the impacts of the social media on e-commerce business-to-consumer marketing messages are examined. Therefore, 10 modest clothing business that using actively in social media has been selected in the modest clothing industry which determined by sampling purposive and interviews has been done with analyzed using content analysis of qualitative research methods. Finally, as a result of this research, it has determined that business giving importance to the social media marketing and following the innovations to contribute to the promotion of business. It has also been agreed that the result of supported and increased sales by means of social media and e-commerce sites.