Prostat kanseri nedeniyle radikal retropubik prostatektomi yapılan hastalarda spesmen patolojisinde intraduktal karsinom varlığının prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Prognostic impact of intraductal carcinoma presence in specimen pathology of patients who undergone radical retropubic prostatectomy due to prostate cancer
  1. Tez No: 451312
  2. Yazar: SEDAT KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞUR MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda radikal prostatektomi (RP) örneklerinde intraduktal karsinom (İDK) varlığının, patolojisi ekstraprostatik yayılım gösterip (pT3a) cerrahi sınırı negatif ve organa sınırlı olup (pT2) cerrahi sınırı pozitif olan olgularda biyokimyasal nüks ve prognoza etkisini ve adjuvan tedavi planlamasında yardımcı olup olmayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Kliniğimizde 2000-2014 yılları arasında lokalize prostat kanseri nedeniyle RP yapılan ve patolojik inceleme sonucu pT3a cerrahi sınır negatif (Grup 1, n=35) ve pT2 cerrahi sınır pozitif (Grup 2, n=32) olarak değerlendirilen toplam 67 hasta çalışmaya dahil edildi. Olgulara ait patoloji preparatları tekrar değerlendirilip İDK komponenti içerenler ayırt edildi. Her iki grupta İDK varlığı prognostik önemi bilinen diğer parametreler ve biyokimyasal nüks ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 1' de 5 olguda İDK, 3 olguda biyokimyasal nüks saptandı. Grup 1' deki olgulardan İDK ile birlikte olanlarda birliktelik göstermeyenlere göre daha fazla biyokimyasal nüks geliştiği gözlendi (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: We investigated the prognostic significance of intraductal carcinoma of prostate (IDC-P) and the impact of IDC-P on biochemical failure and adjuvant therapy planning in radical prostatectomy (RP) specimen pathology which shows extraprostatic extension (pT3a) with negative surgical margin and organ confined (pT2) with positive surgical margin. Method: We retrospectively evaluated 67 patients who were perfomed RP between 2000- 2014 and whose pathology results are pT3a with negative surgical margins (group 1, n=35) and pT2 with positive surgical margin (group 2, n=32). RP specimens were re-evaluated and the specimens which has IDC-P component were seperated. In both groups, presence of IDC was compared with other prognostic parameters and biochemical recurrence. Results: In group 1, IDC was detected in 5 cases and biochemical recurrence was detected in 3 cases. Patients with IDC-P showed a more biochemical failure than those without IDC-P (p=0,002).