Inclusive forward jet cross section measurement in proton - proton collisions at √s =7tev
√s=7 tev'lik proton – proton çarpışmasında inklüsif ileri jet tesir kesiti hesaplaması
  1. Tez No: 451311
  2. Yazar: SEMİRAY GİRGİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT, DOÇ. DR. DENİZ SUNAR ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İleri bölgedeki jet ve iki jet çalışmaları, SM'in KRD tahminleri için önemli bir test alanı oluşturmakta ve çoklu parton yayınımı, DGLAP ve BFKL dinamikleri için önemli bilgiler vermektedir. Bu tezde, √s = 7 TeV'de pp çarpışmasında inklüsif ileri jetlerin ve en az biri ileri bölgede yayımlanan iki jet olaylarının tesir kesitleri ölçülmüştür. Analiz icin, 2010 yılında CMS detektörü ile toplanan 3.14 pb-1 ışıklıklı veriler kullanılmıştır. Jetler ileri hadron kalorimetresinde, 3.2 < | | < 4.7 pseudorapiditede, pT = 35-150 GeV/c enine momentum aralığında anti-kT jet algoritması (R = 0.5) kullanılarak yeniden yapılandırılmıştır. Deneysel ve teorik belirsizlikler dahilinde ölçümler next-to-leading order (NLO) pertürbatif kuantum renk dinamiği hesaplamalarıyla, CASCADE ve HEJ MC modellerinin yanısıra değişik ayarlı PYTHIA ve HERWIG olay üreteçleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forward (di)jet studies provide an important testing ground for QCD predictions of the SM and give significant information for multiparton radiation, DGLAP and BFKL dynamics. This thesis presents measurement of cross section of inclusive forward jets and dijet events with at least one jet emitted at forward region in proton - proton collisions at √s = 7 TeV. The data for analysis are based on 3.14 pb-1 of luminosity events collected by the CMS detector in 2010. Jets are reconstructed with the anti-kT jet algorithm (R = 0.5) in the Hadronic Forward (HF) calorimeter at pseudorapidities 3.2 < | | < 4.7, in the transverse momentum range pT = 35 – 150 GeV/c. The measurement is compared to next-to-leading order (NLO) perturbative Quantum Chromodynamics (pQCD) calculations, to PYTHIA and HERWIG parton shower event generators with different tunes as well as to the CASCADE and HEJ Monte Carlo within the experimental and theoretical uncertainties.