Retinal lezyonsuz diyabetik hastalarda bilgisayarlı görme alanı sonuçları
Vi̇sual field results in diabetic patients without reti̇nal lesi̇on
- Tez No: 451314
- Danışmanlar: DR. EKREM KURNAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Erken dönem retina degisiklikleri olusmadan önce risk gruplarının tespiti için henüz ideal bir yöntem bulunamamıstır. Çalısmamızda , retinopatisiz diyabetli hastalarda bilgisayarlı görme alanı ile retina hassasiyetinin ölçerek, nörosensoryel fonksiyon bozuklugunu ortaya çıkarmayı amaçladık. Yöntem: Çalısmamızın kapsamını Dr. Lütfi Kırdar Kartal Egitim ve Arastırma Hastananesi 2. Göz klinigine Ocak 2006- Haziran 2006 tarihleri arasında yeni müracaat eden DM tanısı almıs ve lazer fotokoagulasyon uygulanmamıs, FFA ( Canon fundus kamera, 5 ml %10 sodyum floresein ) ile retinopati saptanmayan olgular (GRUP A) ile DM u olmayan, yas ve demografik özellikleri benzer olan, FFA'sında herhangi bir patoloji saptanmamıs olgular (GRUP B) olusturdu. Lens ve optik ortamda kesafet saptanan, görme alanını etkileyebilecek ilaç kullanan veya nörolojik hastalıgı olan vakalar çalısmaya alınmadı. Applanasyon tonometresi ile GB 21 mm Hg'dan yüksek saptanan, kırma kusuru (sferik esdegeri) 2 dioptriden büyük, düzeltilmis en iyi görme keskinlikleri 1.0 olmayan, retinada hemoraji, eksudasyon veya mikroanevrizma, makulada ödem, optik diskte çukurlasma veya egrilik saptanan hastalar çalısmaya dahil edilmedi. Bulgular: Çalısmaya dahil olan hastaların otomatik perimetre tarafından hesaplanan MD degeri yanısıra santral 10 derece (MD10), 10-20 derece (MD20) ve 20-30 derece MD (MD30) degerleri ve standart sapmaları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: There is no ideal method to define the risk group, Before early retinal change occurs. n our study We purpose to find neurosensorial function damage in diabetic patient without retinopathy by using Humphrey field analyser. Method: Our study consist of two group. Group A consist of diabetic patient without retinopathy who applied to Dr. Lütfi Kırdar Kartal Educational and Training Hospital between january 2006 and june 2006. Group B consist of non diabetic patient who is sex ans age matched to Group A. Patient who has corneal or lens opacification, who use medication that affect visual field, who has neurological disease, whose intraocular pressure is higher than 21 mmHg with applanation tonometer, whose refraction error is higher than 2D, who have macular oedema,microaneurysm, cubbing and tilted disc is not included in this study. HbA1c level is measured in test day. Result: We calculate mean MD(mean deviation) value, mean central 10° MD (MD10), 10- 20°MD(MD20) and 20-30° MD (MD30) values by using humphrey visual field analyser, in addition we calculate standart deviation.Moreover, We divide Group A into Group A1 and Group A2. Group A1 consist of patients that have diabetes mellitus less than 5 years. Group A2 consist of patients that have diabetes mellitus more than five years. Also we compare mean MD, MD10, MD20, MD30 values between these groups. There is statistically significant difference between Group A and Group B's mean MD,MD10, MD20 and MD30 values.