Başlangıç gitar eğitimi düzeyinde kullanılan yenilikçi öğretim yöntemlerinin ilköğretim öğrencileri üzerindeki etkileri
The effects of inovative teaching methods used in initial guitar teaching level on primary school students
  1. Tez No: 451322
  2. Yazar: SİNEM MİRAÇ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KORKUT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, başlangıç gitar eğitimi düzeyinde kullanılan yenilikçi öğretim yöntemlerinin ilköğretim seviyesindeki öğrenciler üzerinde ne ölçüde etkili olduğunu tespit edebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Deneysel işlem sürecinin daha etkili olabilmesi ve yapılan çalışmaların deney grubu öğrencileri tarafından takip edilebilmesi için bir web sayfası tasarlanmış ve araştırma içerisinde kullanılmıştır. Araştırmada, ön test ile son test kontrol gruplu Solomon dört grup modeli deney deseni olarak kullanılmıştır. Araştırmanın Solomon Dört Gruplu deneysel model ile gerçekleştirilen çalışma grubunu 2015-2016 eğitim öğretim yılında Özel Güneş Koleji'nde hafta sonu klasik gitar kulübünde öğrenim gören 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Denklik Testi”,“Öğrencilerin Gitar Çalma Becerilerine Yönelik Dereceli Puanlama Anahtarı”(ÖGÇBYDPA) ve“Uzman Görüşü Alma Formu”(UGAF) kullanılmıştır. Denklik testi yoluyla çalışma grubunu meydana getiren öğrencilerin gitar çalma beceri düzeyleri gözlemci tarafından belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda yansız atama yoluyla araştırmacı tarafından deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırmacı tarafından yürütülen ön test ile son test aşamalarında öğrencilerin sergiledikleri gitar çalma performansları video kaydına alınmış ve uzmanlar tarafından“Dereceli Puanlama Anahtarı”(DPA) değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Kontrol ile deney grubu öğrencilerinin ön test ile son test sonuçları arasında anlamlı bir farkın olduğunu veya olmadığını belirlemek amacıyla Mann-Whitney U Testi (MWUT) kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından deney ile kontrol gruplarına 12 hafta ve 24 ders saatinde konuya yönelik gitar eğitimi uygulanmıştır. Araştırma süreci esnasında deney ile kontrol grubu öğrencilerine deneysel işlem basamaklarında“Ağaçkakan”ve İlkbahar“ adlı eserlerin icrası yaptırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; dereceli puanlama anahtarı ile ulaşılan nicel verilerin güvenirliğini belirlemek için puanlayıcılar arası güvenirlik incelenmiştir. Bu amaçla puanlayıcılar arasındaki korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Buna göre puanlayıcılar arasındaki korelasyon katsayısı 98,9'dur. Bu sonuca göre puanlayıcılardan elde edilen verilerin güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın denklik testi ve ön test ile son test aşamaları için araştırmacı tarafından geliştirilen dereceli puanlama anahtarından elde edilen nicel verilerin güvenirliğini belirlemek için puanlayıcılar arası güvenirlik incelenmiştir. Bu amaçla puanlayıcılar arasındaki korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Buna göre puanlayıcılar arasındaki korelasyon katsayısı 98,9`dur. Bu sonuca göre puanlayıcılardan elde edilen verilerin güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar bir bütün olarak ele alındığında; Solomon dört gruplu modelin etkililiğine yönelik yapılan karşılaştırmalara göre modelin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre deneysel işlemlerin öğrencilerin ”Ağaçkakan“ ve ”İlkbahar" adlı eserlerde gitar çalabilme becerilerini istatistiksel açıdan belirgin düzeyde artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to define how effective innovative teaching methods used in basic beginner guitar lessons are for elementary students. A website is designed and used within the study in order to improve the efficacy of the experimental process and to let the experimental group students follow the study being conducted. In the study, Solomon Four-Group Design with pretest and posttest control groups is used as the experimental design. The working group of the study within Solomon Four-Group Design is consisted of 40 students having guitar lessons at the weekends in classical guitar club at Özel Güneş Koleji in 2015-2016 education period. As data collection tool,“Equivalency Test”,“Grading Key For Evaluating Students' Guitar Playing Ability”and“Expert Opinion Form”are used. Guitar playing ability of the students in working group is defined by the observer using Equivalency Test and in accordance with the results obtained, experimental and control groups are formed by impartial appointment by the researcher. In pretest and posttest stages carried out by the researcher, the performances of the students are recorded and evaluated by the experts using“Grading Key”. In data analysis SPSS 20 package program is used. Man-Whitney U Test is practiced to define whether there is a significant difference between pretest and posttest results of the students in control and experimental group. Control and experimental groups are trained accordingly by the researcher for 12 weeks and 24 lessons. During the research, students in control and experimental group are trained to play the songs“Ağaçkakan”and“ Ilkbahar”in experimental processing stages. According to the findings of the study; to define the reliability of the quantitative data obtained by grading key, reliability between graders is investigated. So the coefficient of correlation between graders is calculated. The coefficient of correlation between graders is 98,9. By this result, it is concluded that the data obtained from the graders is reliable. To define the reliability of equivalency test and quantitative data acquired by grading key formed by the researcher, reliability between graders is examined. For this reason, the coefficient of correlation between graders is calculated. According to that, the coefficient of correlation is 98,9. By this result, it is concluded that data obtained from the graders is reliable. On evaluating the results as a whole, according to the comparisons on the efficacy of the Solomon Four-Group Design, the model is effective. It means experimental processes have helped the students improve their abilities to perform“Ağaçkakan”and“ Ilkbahar”significantly.