Fuzzy (bulanık) lojik uygulamaları
Fuzzy logic applications
- Tez No: 45133
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMDİ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Günümüzde, ihtiyacın teknolojik ilerlemelere bağlı olarak karşılanabilmesi için sistemlerin daha ileri seviyelere geliştirilmesi gerekmektedir. Bu projede, artık ihtiyaca cevap vermeyen klasik (Boolean) mantık yerine daha esnek bir yapıda olan fuzzy (Bulanık) mantık uygulamaları ele alınmıştır. Bir uygulama olarak tasarlanan pil şarj cihazında, üç adet giriş ve sekiz adet çıkış kontrol değişkeni tanımlanmıştır.. Giriş kontrol değişken lerine bağlı olarak çıkışın bütün durumları göz ününe alınmış ve işlemle rin göz leneb ilmesi için devreye LED' ler eklenmiştir. NiCd pillerin şarj olabilmesi ve deşarj kontrolü için programının FMC ye yüklenmesi gerekmektedir. FMC cihazın şarj, deşarj veya stattus duru munda olupolmadıgını anlayabilmesi için her birine bir set değeri tanımla mıştır. Şarj bölgesi 0-0.5 Volt arası, deşarj bölgesi 1-1.2 Volt arası ve status bölgesi 0.5-1 Volt arası tanımlanmıştır. FfİC'ye gelen gerilime göre cihazın modu seçilecektir. Bu işlemler sıcaklığın yüksek veya düşük olmasına bağlı olarak, hızlı ya da yavaş olacaktır. FMC kartının çıkışı yeterli yükseklikte olmadığı için ara devreler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the new technologies must be developed in order to meet the increasing needs of the society. In this work, the superiority and versa tility of fuzzy logic is shown in the various applications of engineering fields. Compared with the normal Boolean logic. The fuzzy rules of some applications are derived with at most three input variables and eight out put variables. One of this applications includes the design of Battery Charger, for which three input and eight output variables are defined. For the three control inputs, the outputs of this system are shown in the form of LEDs placed in the circuit. For the circuit used for charging NiCd and Ni-Hydri- de battery pades the control variables are battery voltage, battery tempe rature and the mode selections of charge, discharge and battery status. In this application of the battery charger circuit, the case of system is the Fuzzy Microcontroller card which contains the NLX230 IC. The many rule ba ses ( up to 64 ) are generated for this NLX230 Fuzzy Microcontroller in which battery voltage, temperature and mode selections are used as variab les.