Geleneksel takım tezgahlarının PLC yardımıyla programlanabilir hale dönüştürülmesi
Retrofitting of convantionel tool machine to programmable
  1. Tez No: 93497
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KÜLEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
GELENEKSEL TAKİM TEZGAHLARININ PLC YARDIMIYLA PROGRAMLANABİLİR HALE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ (Doktora Tezi) Mustafa Kemal KÜLEKÇİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Bilgisayar destekli imalat sistemleri (CAM), ülkemizde gün geçtikçe artan bir şekilde alışılmış imalat sistemlerinin yerini almaktadır. Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak klasik tezgahlar yerlerini programlanabilir tezgahlara bırakmaktadır. Ancak programlanabilir tezgahların maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle yer yer klasik tezgahların kullanımı, dezavantajlarına rağmen devam etmektedir. Bu duruma ekonomik bir çözüm olarak, gereken durumlar için eldeki klasik tezgahların programlanabilir hale dönüştürülmesi önerilmekte ve bu yönde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, PLC (Programmable Logic Control - Programlanabilir lojik kontrol) yardımıyla bir pres tezgahının prototipinin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiş ve sistem programlanabilir hale getirilmiştir. Geleneksel pres tezgahı ve prototiple yapılan işlemler, birim zamanda üretim miktarı, kusurlu üretim ve işlem parametreleri yönünden ölçülerek karalaştırılmıştır. Tezgahta kullanılan denetim elemanları ile birlikte endüstriyel otomasyonda kullanılan mantık algılayıcıları, sınırlayıcılar gibi yönlendirici elemanlar ve uygulama alanları irdelenmiştir. PLC ve FLC (bulanık mantık) uygulamaları üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu :626.08.01. Anahtar Kelimeler :PIc, Flc(Bulanık Mantık), Programlanabilir kontrolörler, Takım Tezgahlan, Otomasyon Sayfa Adedi :I30 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
RETROFITTING OF CONVANTIONEL TOOL MACHINE TO PROGRAMMABLE WITH PLC (Phd. Thesis) Mustafa Kemal KÜLEKÇİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT In manufacturing processes, conventional manufacturing systems are increasingly being replaced by computer aided manufacturing systems(CAM). As a result of this trend in production operations, programmable machine tools are taking the place of classical ones. In the other hand, because of the high costs of the programmable machine tools, conventional machine tools are still being in spite of their disadvantages. An economical solution to this is retrofitting of classical machine tools to programmable machines. In this study a prototype of a press machine is modified to become programmable by using Programmable Logic Controllers (PLC's). For this reason, in addition to the control elements which are used in the application, other intelligent industrial automation elements have been examined. ScinceCode : 626.08.01. Key Words :PLC, FLC (Fuzzy Logic), Programmable Logic Controllers, Controllers, Automation, Page Number : 130 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Faruk MENDİ üic yükseköğretim kuruu