Yaya-taşıt trafiği çatışmasının incelenmesi
Analysis of pedestrian-vehicle conflict
- Tez No: 451336
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, birbire paralel hareket eden yayalar ve taşıtlar arasındaki yaya yolu sorunlarından kaynaklı çatışma halinin tanımlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla sorunlu istasyon noktası ve kontrol istasyon noktası belirlenmiştir. Lazerli tarayıcılar ve video kameralar kullanılarak seçilen sahalarda sistematik ve periyodik veri toplanması gerçekleştirilmiştir. Lazerli tarayıcılardan elde edilen ham veriler işlenerek yaya ve taşıtların izleri oluşturulmuştur. Bu izler kullanılarak taşıtların ve yayaların anlık hızları, yönleri ve konumları; yaya-taşıt çatışmasının yaşandığı noktalarda çatışma süreci ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Analizler sonucu, sorunlu yol kesimi ile kontrol kesimi karşılaştırılarak yaya yolu tasarımı ve uygulamalarından kaynaklanan sorunların yaya hareketlerine etkisi ortaya konmuştur. Sonuç olarak sorunlu kesimlerde yayaların ve taşıtların birbiri ile çatışmamak için hızlarını ve doğrultularını değiştirdikleri belirlenmiştir. Yayaların varlığında taşıtların karşı şeride doğru yöneldiği, yayaların ise taşıt varlığıda kendilerini güvende hissettikleri için yol kenarındaki duvara doğru yöneldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis, it is aimed to be defined of conflicts between pedestrians and vehicles moving parallel to each other due to the sidewalk problems. ort his purpose, it has been determined the failing station point and control station point. Data was collected in a systematic and periodic manner by using laser scanners and video cameras in the selected field. By processing the raw data obtained from laser scanners, trajectories of pedestrian and vehicles have been created. At the station points where seen the conflicts between pedestrians and vehicles, instantaneous speeds, directions and locations of pedestrians and vehicles have been analyzed in detail by using these trajectories. As a result, it has been determined that pedestrians and vehicles change their speeds and directions to avod conflicts at failing sections. It has been determined that in the presence of pedestrians, vehicles direct towards opposite lane; in the presence of the vehicle pedestrians move towards wall near the way to feel safe themselves.